Norwegowie przechytrzą FIS. Rosjanie wystąpią? OK, ale z ukraińskimi barwami na piersiach

- Wszyscy powinniśmy zjednoczyć się we wsparciu naszych ukraińskich przyjaciół w ich walce z rosyjską machiną wojenną - mówił Clas Brede Braathen, dyrektor norweskich skoczków. Jego rodacy w piękny sposób wspierają Ukrainę. Świadczy o tym m.in. podświetlona skocznia na wzgórzu Holmenkollen oraz nieustające apele do FIS o zawieszenie rosyjskich sportowców.

Norwegowie naciskają na FIS, aby wykluczyć rodaków Władimira Putina z międzynarodowych zawodów w narciarstwie. - Sytuacja jest taka, że ukraińscy zawodnicy pozostali w domu, aby bronić swojego kraju, a ci, którzy ich zaatakowali, będą spokojnie rywalizować w Norwegii. Niech FIS nie ściemnia, że sport nie jest polityką - napisał w poniedziałek w mediach społecznościowych Halvor Egner Granerud, niedzielny zwycięzca konkursu PŚ w skokach.

Zobacz wideo W skokach narciarskich są równi i równiejsi!

Holmenkollbakken podświetlona w barwach Ukrainy

Międzynarodowa Federacja Narciarska natomiast w poniedziałek wieczorem, na oficjalnym koncie na Twitterze, umieściła spot promujący nadchodzącą edycję Raw Air. - Jesteście gotowi na kolejną edycję Raw Air? - zapytano w poście. 

Rosyjscy skoczkowie w spocie promującym Raw Air 2022.FIS promuje Raw Air radosnymi skoczkami z Rosji. Mamy komentarz organizatora turnieju

W filmie promującym nie byłoby nic zaskakującego, gdyby nie kadry z rosyjskimi skoczkami. Kibice oburzyli się prowokacją działaczy. "Oni naprawdę wstydu nie mają", "Co za dno", "Oni sobie chyba jaja robią, że pokazali dosłownie dwie prezentacje drużyn i jedną z nich jest Rosja z Klimowem na czele" - to tylko niektóre z komentarzy, jakie pojawiły się po publikacji klipu.

Co na genialny promocyjny pomysł FIS mówią organizatorzy? - Nie mam z tym nic wspólnego, ale dla mnie tak nie powinno być. Wszyscy powinniśmy zjednoczyć się we wsparciu naszych ukraińskich przyjaciół w ich walce z rosyjską machiną wojenną - skomentował dla Sport.pl Clas Brede Braathen, dyrektor kadry norweskich skoczków. 

I Norwegia zdecydowanie jednoczy się z naszymi wschodnimi sąsiadami. Organizatorzy Pucharu Świata w biegach narciarskich w Drammen poprosili wszystkich kibiców o pojawienie się na trybunach z ukraińską flagą lub przyjść ubranym w żółto-niebieskim kolorze. W poniedziałek wieczorem legendarna skocznia w Holmenkollen została podświetlona w barwach kraju najechanego przez Putina. 

Sponsor główny biegów narciarskich naciska na FIS

Wszystko to nie tylko w ramach wsparcia dla Ukrainy, ale także w akcie protestu przeciwko wymuszaniu przez FIS dopuszczania do startów rosyjskich sportowców. Jak ustalił dziennik "Verdens Gang", główny sponsor Pucharu Świata w biegach nie jest zadowolony, że światowa federacja nie wykluczy rosyjskich sportowców z zawodów.

- Daliśmy FIS jasne wytyczne dotyczące tego, czego oczekujemy Muszą odpowiedzieć natychmiast. W sympatii i solidarności z Ukrainą nie możemy zaakceptować tego, że rosyjska drużyna weźmie udział w zawodach PŚ – mówi dyrektor ds. komunikacji i zrównoważonego rozwoju w Coop Norway, Bjoern Takle Friis.

- Jako sponsor zawodów w Drammen i Holmenkollen wierzymy, że rosyjscy sportowcy w obecnych okolicznościach nie wezmą w nich udziału. Podczas tego wydarzenia będziemy zaznaczać nasze wsparcie dla Ukrainy - dodał dyrektor. Firma zapowiada, że jeśli Rosjanie pojawią się na starcie, będą musieli biegać z logo Coop w barwach Ukrainy.

Więcej o: