FIS promuje Raw Air radosnymi skoczkami z Rosji. Mamy komentarz organizatora turnieju

Mateusz Król
Międzynarodowa Federacja Narciarska znów naraziła się na krytykę. To po tym, jak opublikowała film promujący tegoroczną edycję Raw Air w skokach narciarskich. Widać na nim między innymi drużynę rosyjskich skoczków.

Piłkarskie federacja FIFA i UEFA podjęły już decyzję o zawieszeniu rosyjskich drużyn. Na taki krok wciąż nie może zdecydować się natomiast Międzynarodowa Federacja Narciarska. I to mimo wielu nawoływac ze strony krajowych związków. 

Zobacz wideo Raw Air bez Rosji. Przekazał tamtejszy sztab

Prowokacyjny spot promujący Raw Air. FIS się zagalopował? 

Polski Związek Narciarski, który organizować ma w tym tygodniu mistrzostwa świata juniorów w Zakopanem, nie chce udziału Rosjan. Od kilku dni rozmawia ze światową federacją Ultimatum w tej sprawie postawił w poniedziałek polski minister sportu Kamil Bortniczuk, który w rozmowie z portalem sport.onet.pl poinformował, że Polska nie zorganizuje konkurencji skoków narciarskich oraz kombinacji norweskiej w rozpoczynających się mistrzostw świata juniorów w Zakopanem, jeśli wystąpią w nich rosyjscy sportowcy.

Także Norwegowie naciskają, aby wykluczyć rodaków Władimira Putina ze zbliżających się zawodów Raw Air w skokach narciarskich oraz Pucharów Świata w biegach i kombinacji. - Sytuacja jest taka, że ukraińscy zawodnicy pozostali w domu, aby bronić swojego kraju, a ci, którzy ich zaatakowali, będą spokojnie rywalizować w Norwegii. Niech FIS nie ściemnia, że sport nie jest polityką - napisał w poniedziałek w mediach społecznościowych Halvor Egner Granerud, niedzielny zwycięzca konkursu PŚ w skokach. 

Na razie nie ma oficjalnego komunikatu ze strony FIS, ale w Norwegii nie zobaczymy Rosjan. - Raw Air bez Rosji. Przekazał tamtejszy sztab - poinformował Jakub Balcerski ze Sport.pl. Międzynarodowa Federacja Narciarska natomiast w poniedziałek wieczorem, na oficjalnym koncie na Twitterze, umieściła spot promujący nadchodzącą edycję RAW AIR. - Jesteście gotowi na kolejną edycję Raw Air? - zapytano w poście.

W filmie promującym nie byłoby nic zaskakującego, gdyby nie kadry z rosyjskimi skoczkami. Kibice oburzyli się prowokacją działaczy. "Oni naprawdę wstydu nie mają", "Co za dno", "Oni sobie chyba jaja robią, że pokazali dosłownie dwie prezentacje drużyn i jedną z nich jest Rosja z Klimovem na czele" - to tylko niektóre z komentarzy, jakie pojawiły się po publikacji klipu. 

Co na genialny promocyjny pomysł FIS mówią organizatorzy? - Nie mam z tym nic wspólnego, ale dla mnie tak nie powinno być. Wszyscy powinniśmy zjednoczyć się we wsparciu naszych ukraińskich przyjaciół w ich walce z rosyjską machiną wojenną - skomentował dla Sport.pl Clas Brede Braathen, dyrektor kadry norweskich skoczków. 

Tegoroczny Raw Air wystartuje 2 marca i zakończy się cztery dni później. Rywalizacja zostanie rozegrana tylko na skoczniach w Lillehammer i Oslo, ponieważ w Trondheim trwa gruntowna przebudowa obiektów w związku z mistrzostwami świata w 2025 roku, a w Vikersund zostaną rozegrane mistrzostwa świata w lotach.

Więcej o: