Najlepszy wynik Kubackiego w tym sezonie, dwóch zwycięzców w Lahti!

Norweg Halvor Egner Granerud i Japończyk Ryoyu Kobayashi ex-aequo wygrali niedzielny konkurs indywidualny Pucharu Świata w fińskim Lahti! Najlepszym z Polaków był Dawid Kubacki, który zajął siódme miejsce. W pierwszej "15" uplasowali się także 11. Kamil Stoch i 14. Piotr Żyła.

Po trzecim miejscu Piotra Żyły w piątkowym konkursie drużynowym i niepowodzeniu w postaci siódmej pozycji w konkursie drużynowym, polscy skoczkowie mieli w niedzielę w Lahti jeszcze jedną szansę na wywalczenie dobrych wyników.

Zobacz wideo "Mamy teraz taki sezon, jak w 2014/2015"

Błysk Kubackiego i Graneruda. Trzech Biało-Czerwonych z awansem do "30"

Już pierwsza seria jednak pokazała, że tym razem o podium będzie bardzo trudno. Najwyżej z Polaków był po niej Dawid Kubacki, który skoczył 125 metrów i plasował się na dziewiątym miejscu. Piętnasty był Kamil Stoch po próbie na identyczną odległość, ale w znacznie gorszym stylu. Dwudziestą pozycję zajmował z kolei Piotr Żyła, który osiągnął 122 metry.

Na pierwszej kolejce swój udział w tym konkursie zakończyli 38. Paweł Wąsek, 40. Kacper Juroszek i 42. Stefan Hula. Cała trójka skoczyła po 111,5 metra.

Na półmetku zawodów najlepszy był Norweg Halvor Egner Granerud po skoku na 127 metrów, ale różnice między nim, a Niemcem Karlem Geigerem, Austriakami Ulrichem Wohlgenanntem i Manuelem Fettnerem oraz Japończykiem Ryoyu Kobayashim, były minimalne. Cała trójka zmieściła się w 3,1 punktu.

Jewgienij Klimow, Puchar Świata w Wiśle, konkurs indywidualnyKlimow wytłumaczył się przed FIS. "Nie będą ich więcej używać. Sprawa jest zamknięta"

Awans Polaków w II serii. Dwóch zwycięzców w Lahti

W drugiej serii cała trójka Polaków jeszcze się poprawiła. Zaczął Piotr Żyła, który skoczył 125 metrów, co pozwoliło mu awansować na 14. miejsce. Niewiele do pierwszej "10" zabrakło Kamilowi Stochowi, który osiągnął 122 metry, dzięki czemu przesunął się na 11. pozycję.

Bardzo dobrze wypadł Dawid Kubacki, który dzięki skokowi na 126 metrów zakończył zawody na najwyższym w tym sezonie PŚ siódmym miejscu.

Niesamowitą walkę o zwycięstwo w Lahti stoczyli piąty po pierwszej serii Ryoyu Kobayashi i prowadzący Halvor Egner Granerud. Najpierw Japończyk skoczył wspaniałe 130,5 metra, następnie Granerud osiągnął 128 metrów. Jasne stało się, że różnice między nimi będą minimalne, ale koniec końców obaj zgromadzili po równe 278 punktów i ex-aequo zwyciężyli w niedzielnych zawodach.

Trzecie miejsce zajął Stefan Kraft, który po skoku na 128 metrów awansował z siódmej pozycji na podium. Dopiero piąty był Niemiec Karl Geiger, który przez to stracił żółty plastron lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata na rzecz Ryoyu Kobayashiego.

Kolejne zawody Pucharu Świata odbędą się już w czwartek w norweskim Lillehammer. Relacja na żywo na Sport.pl.

Więcej o: