Nie tylko Polska, nie tylko piłka nożna. Oni też nie życzą sobie rywalizacji z Rosjanami

Norweski Związek Narciarski poinformował w oświadczeniu, że nie zamierza dopuścić do startu rosyjskich sportowców podczas zawodów Pucharu Świata w ich kraju. Zgłosili już tę sprawę do Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), choć ta do tej pory zapewniała, że Rosjanie mogą startować w zawodach, które organizuje FIS.

Takiej zapowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę w świecie sportów zimowych jeszcze nie było. Polski Związek Narciarski wraz z kilkoma innymi federacjami zapewniał, że nie wyśle sportowców do Rosji. To wywołało reakcję FIS i odwołanie zawodów planowanych do końca sezonu w kraju agresora. Ale nikt nie wskazał jeszcze konkretnie: my Rosjan na zawody u siebie nie chcemy wpuścić.

Zobacz wideo "Mamy teraz taki sezon, jak w 2014/2015"

Norwegowie z jasnym przekazem: nie chcą Rosjan na swoich zawodach PŚ

Fińscy kibice już przed tym weekendem i zawodami Pucharu Świata w Lahti pytali, czy obecność Rosjan na listach startowych to właściwy ruch. Organizatorzy odpowiadali jednak, że nie mogą podejmować decyzji o wykluczaniu kadr i taką możliwość ma jedynie FIS. Nie informowali jednak o tym, czy zasugerowali takie działanie międzynarodowej federacji. Na taki ruch zdecydowali się za to Norwegowie.

"Zarząd Norweskiego Związku Narciarskiego dziś przedyskutował sytuację związaną z inwazją Rosjan na Ukrainę i jak to wpływa na nadchodzące zawody Pucharu Świata i mistrzostwa świata organizowane w Norwegii. Wiadomość federacji do Rosji i rosyjskich zawodników jest jasna, jak kryształ: Nie chcemy ich udziału!" - piszą w oświadczeniu. 

MŚJ w Zakopanem, Średnia KrokiewPolska obrywa rykoszetem. Finowie zastanawiają się nad przyjazdem na MŚ w Zakopanem

Norwegowie sami nie mogą nie przyjąć Rosjan na zawody. Ale skierowali sprawę do FIS

- Nie mamy takiej możliwości, żeby podejmować decyzje o tym, kogo chcemy przyjmować na zawody. Zakaz startu dla kogokolwiek musiałby zostać wskazany odgórnie. Takie decyzje mogłyby zapaść na poziomie władz danych krajów, albo federacji zajmujących się dyscyplinami, czyli w tym przypadku Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) - mówił nam niedawno o możliwości wykluczenia zawodników danej kadry sekretarz generalny PZN, Jan Winkiel.

Stoch pobije rekord Pucharu Świata. Wyprzedzi legendę skokówStoch pobije rekord Pucharu Świata. Wyprzedzi legendę skoków

I Norwegowie też nie mogą tego zrobić, ale podjęli krok, który może pomóc w pojawieniu się takiej decyzji. To skierowanie sprawy do FIS. Tamtejszy związek zdecydowała się przekazać swoje zdanie w sprawie międzynarodowej federacji. 

Na razie FIS zabrania tylko hymnu i rosyjskiej flagi

Niedawno FIS sam podjął decyzję o tym, że na razie Rosjan nie będzie wykluczał z organizowanych przez siebie zawodów. Zgodnie z obecnymi wytycznymi mogą w nich startować i to nawet jako zawodnicy z Rosji. FIS zaznaczył, że przy oficjalnych uroczystościach, jak ceremonie dekoracji, nie będzie flagi i hymnu Rosji. W zamian pojawi się flaga i hymn FIS-u. Pełną wersję komunikatu można przeczytać tutaj (pod hasłem "update").

Paweł WąsekPaweł Wąsek tym razem ważniejszy niż cała polska drużyna

Jeśli apel Norwegów zostałby wysłuchany, Rosjan zabrakłoby przede wszystkim na mistrzostwach świata w lotach narciarskich w Vikersund. Poza tym nie wystąpiliby także podczas cyklu Raw Air w skokach, a także zawodów PŚ w Drammen i Oslo w biegach, czy tych rozgrywanych w Oslo w biathlonie i w Kvitfjell w narciarstwie alpejskim.

Więcej o: