FIS podjął decyzję ws. Rosjan po inwazji. Jest reakcja na apel MKOl-u

Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) podjęła i ogłosiła decyzję ws. startów Rosjan w ich zawodach międzynarodowych. Zawodnicy mogą się na nich pojawiać, reprezentując swój kraj, ale nie będzie podczas nich flagi, ani odgrywania hymnu Rosji.

Od czwartkowego poranka trwa agresja Rosji na Ukrainę. Niemal na całym terenie państwa ukraińskiego trwają walki z najeźdźcą, a rosyjskie bomby spadają nie tylko na cele wojskowe, ale także cywilne. Rozgrywki sportowe zeszły na daleki plan, ale w związku z wojną na Ukrainie kolejne światowe i krajowe federacje zmuszone są do podejmowania decyzji odnośnie kolejnych wydarzeń sportowych.

Zobacz wideo "Mamy teraz taki sezon, jak w 2014/2015"

Oświadczenie FIS ws. Rosjan. Pozwalają na starty, zabraniają hymnu i flagi

Oświadczenie ws. startu w zawodach międzynarodowych rosyjskich sportowców opublikowała Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS). To następstwo komunikatu z apelem dotyczącym Rosji i Białorusi przesłanego krajowym i międzynarodowym federacjom przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Piotr Żyła i Michal Doleżal podczas PŚ w LahtiNa taki skok Żyła czekał ponad rok. I ta mina Doleżala. Zasłużył za igrzyska

"Rosjanie będą mogli startować pod swoim nazwiskiem i dla swojego kraju" - czytamy w oświadczeniu. W dalszej części komunikatu FIS zaznacza, że przy oficjalnych uroczystościach, jak ceremonie dekoracji, nie będzie flagi i hymnu Rosji. W zamian pojawi się flaga i hymn FIS-u. Pełną wersję komunikatu można przeczytać tutaj (pod hasłem "update").

Karl Geiger podczas konkursu olimpijskiego na dużej skoczni w PekinieMartin Schmitt komentuje skandal z kombinezonem Geigera. "Bądźmy szczerzy"

Finowie apelowali o wyrzucenie Rosjan z zawodów. Organizatorzy odpowiedzieli

W czwartek jeszcze przed startem zawodów Pucharu Świata w Lahti organizowanych przez FIS kibice zaczęli pytać organizatorów, czy rosyjscy sportowcy w obliczu inwazji na Ukrainę zostaną dopuszczeni do startu i sugerować, że byłoby to niewłaściwe działanie.

Piotr ŻyłaPiotr Żyła z dużym awansem w Pucharze Świata. Stał się najlepszym z Polaków

Działacze odpowiedzieli, że "nie potępiają niewinnych w tej sytuacji sportowców", a w dodatku nie mają nawet możliwości zabraniania startu innym zawodnikom. Taką możliwość ma tylko FIS, lub władze krajowe, które nakładają zakaz startu odgórnie. Ale takiego zakazu na razie nie ma i zgodnie z oświadczeniem federacji nie należy się go spodziewać w najbliższym czasie.

Więcej o: