Janne Ahonen wraca na skocznię. "Nie mogę się wycofać"

Janne Ahonen znów wraca do skakania! 44-letni Fin pojawi się na krajowych mistrzostwach, które odbędą się na skoczni Salpausselkka w Lahti w dniach 14-16 stycznia 2022 roku. - To nie jest moje noworoczne postanowienie, ale tak to się ułożyło - powiedział Ahonen w rozmowie z telewizją "Yle".

Janne Ahonen jest jednym z najbardziej utytułowanych skoczków narciarskich w historii. Fin pięciokrotnie wygrywał Turniej Czterech Skoczni, dwukrotnie zdobył Kryształową Kulę. Dodatkowo Ahonen wygrał 36 konkursów PŚ, 108 razy stawał na podium i dwukrotnie był indywidualnym mistrzem świata. Łącznie Ahonen kończył karierę trzy razy - po raz pierwszy w 2008 roku. Do skakania wrócił jednak półtora roku później. Po raz drugi zerwał ze skokami w 2011 roku, ale wrócił w sezonie 2013/14.

Zobacz wideo Kobayashi vs reszta świata. Brutalna zapowiedź Turnieju Czterech Skoczni

Oficjalnie: Janne Ahonen wraca na skocznię. Wystąpi na mistrzostwach Finlandii

Janne Ahonen zdradził w rozmowie z telewizją "Yle", że wystąpi na mistrzostwach Finlandii, które odbędą się na skoczni Salpausselkka w Lahti w dniach 14-16 stycznia 2022 roku. "Rejestracja jest już zamknięta, więc nie mogę jej wycofać. Mistrzostwa Finlandii są już za dwa tygodnie. To nie jest moje noworoczne postanowienie, ale tak to się ułożyło" - powiedział 44-latek. 30 grudnia 2021 roku w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z rekreacyjnych skoków Ahonena na skoczni w Lahti. Podczas jednej z prób Fin miał osiągnąć odległość 127 metrów.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Na ten moment Janne Ahonen czeka na odpowiedni sprzęt, z którego będzie mógł korzystać podczas zawodów. W Lahti do tej pory korzystał ze zbyt małego kombinezonu i zbyt krótkich nart, które należały do jego syna Miko. Pasi Ahonen, brat Janne przyznał w rozmowie ze "Ilta-Sanomat", że 44-latek mógłby znów wziąć udział w zawodach Pucharu Świata, choćby w roli przedskoczka. "Jeśli załatwi sprzęt wcześniej, to nie jest niemożliwe, aby był w stanie nawet wystartować w zawodach" - powiedział.

Janne Ahonen po raz ostatni startował w oficjalnych zawodach na wiosnę 2018 roku. Od tego czasu 44-latek miał być widziany na skoczniach narciarskich zaledwie sześć razy.

Więcej o: