Egzotyczny kraj w świecie skoków na igrzyskach. "To cud. Marzymy o medalu"

Fatih Arda Ipciolgu pojedzie na igrzyska olimpijskie w Pekinie. - Pamiętam, jaką sensację wzbudzałem w Pjongczangu cztery lata temu, patrzyli na mnie jak na "latającego Turka". Dziś jest już inaczej - skomentował zawodnik. Zdradził także, jakie ma cele na zbliżającą się imprezę.

Fatih Arda Ipcioglu to pierwszy w historii turecki skoczek, który wystąpił w konkursie głównym Pucharu Świata. Zawodnik przebrnął przez kwalifikacje w inauguracyjnym konkursie trwającego sezonu PŚ w Niżnym Tagile. Ostatecznie ukończył go na 46. miejscu. Zawodnik z egzotycznego w świecie skoków kraju, który zaskarbił sobie sympatię kibiców, teraz może pochwalić się kolejnym osiągnięciem. 

Zobacz wideo Kobayashi vs reszta świata. Brutalna zapowiedź Turnieju Czterech Skoczni

Fatih Arda Ipcioglu pojedzie na ZIO w Pekinie. Marzeniem medal dla Turcji. Celem przejść kwalifikacje

Turek pojedzie na igrzyska w Pekinie jako jeden z dwójki sportowców z tego kraju. Drugą szczęśliwcem okazał się panczenista Furkan Arkan. Ipcioglu uzyskał kwalifikacje olimpijską zdobył dzięki punktach w Letnim Grand Prix. Jego występ na igrzyskach nie powinien być już traktowany jako egzotyczna niespodzianka, gdyż w tym sezonie Turek trzykrotnie przebrnął przez kwalifikacje i jest coraz bliżej zdobycia pierwszych punktów. W Klingenthal zajął 34. miejsce. 

Janne Ahonen i Ville LarintoTak upadało jedno z największych skokowych imperiów. "Dziesiątki medali ich oślepiły"

- To cud, że drużyna, która istnieje 14-15 lat, będzie miała swojego reprezentanta dopiero po raz drugi. Naszym największym marzeniem jest wywalczenie medalu dla Turcji, którego w zimowych igrzyskach olimpijskich jeszcze nigdy nie udało się zdobyć. Pamiętam, jaką sensację wzbudzałem w Pjongczangu cztery lata temu, patrzyli na mnie jak na "latającego Turka". Dziś jest już inaczej - skomentował zawodnik. 

Choć medal wydaje się być nierealnym celem, to Turek postawił sobie bardziej przyziemne zadanie. - Na najbliższych [igrzyskach olimpijskich - dop. red] w Pekinie chce przede wszystkim przejść przez kwalifikację - podkreślił.

Michal Dolezal i Adam MałyszMichal Dolezal reaguje na słowa Adama Małysza

24-latek wystąpi w dwóch zawodach na ZIO w Pekinie. 5 lutego odbędzie się konkurs na normalnej skoczni (kwalifikacje w tym samym dniu), a 12 lutego na dużej (kwalifikacje dzień wcześniej). Skoczkowie będzie rywalizować w konkursie drużyn mieszanych (7 lutego) oraz w męskim konkursie drużynowym (14 lutego). 

Więcej o: