Tak wygląda klasyfikacja generalna PŚ. Rośnie strata Polski w Pucharze Narodów

Ryoyu Kobayashi wygrał niedzielny konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w niemieckim Klingenthal, dzięki czemu zanotował spory awans w klasyfikacji generalnej. Swój dorobek poprawił również Piotr Żyła, który jako jedyny z biało-czerwonych uzyskał awans do drugiej serii zawodów.

Na kilka godzin przed niedzielnym konkursem pojawiła się wiadomość, że w niedzielę w Klingenthal nie wystąpi Kamil Stoch. Lider polskiej kadry w sobotę stanął na najniższym stopniu podium, jednak szansę na osiągnięcie jeszcze lepszego rezultatu zabrał mu silny ból zatok.

Świetny konkurs Norwegów, słaby występ Polaków

Najlepszy na niemieckiej skoczni był Ryoyu Kobayashi, który po skokach na odległość 129,5 m i 139 m wyprzedził o 2,6 punktu Daniela Andre Tande (130,5 m i 141,5 m). Dla norweskiego skoczka było to wielkie osiągnięcie, bowiem było to jego pierwsze podium w zawodach Pucharu Świata od fatalnego upadku na skoczni w Planicy.

Norwegowie całościowo byli najlepsi w Klingenthal - zajęli cztery kolejne miejsca. Na najniższym stopniu podium uplasował się Marius Lindvik (126 m, 141 m), czwartą lokatę zajął Robert Johansson (128 m, 139,5 m), piąty był Halvor Egner Granerud (128 m, 138 m), natomiast na szóstym miejscu rywalizację zakończył Johann Andre Forfang (123 m, 138,5 m).

Spośród trzech polskich skoczków najlepszy rezultat osiągnął Piotr Żyła, który po skokach na odległość 124 m i 129 m zakończył zmagania na 14. pozycji. 42. miejsce zajął Aleksander Zniszczoł (110,5 m), natomiast Paweł Wąsek został zdyskwalifikowany.

Zmiany w czołówce klasyfikacji generalnej

W czołówce klasyfikacji generalnej doszło do kilku zmian. Liderem wciąż jest Karl Geiger, który w niedzielę w Klingenthal zdobył zaledwie dziewięć punktów (22. miejsce). Na drugie miejsce wskoczył Ryoyu Kobayashi (98 punktów straty do Niemca) kosztem Stefana Krafta, a o jedną lokatę spadł z kolei Halvor Egner Granerud. Najlepszy z Polaków, Kamil Stoch spadł z 10. na 12. pozycję.

Klasyfikacja generalna PŚ po niedzielnym konkursie w Klingenthal:

• 1.Karl Geiger - 414 punktów
  • 2. Ryoyu Kobayashi - 316 punktów (-98)
  • 3. Stefan Kraft - 311 punktów (-103)
  • 4. Anze Lanisek - 291 punktów (-123)
  • 5. Markus Eisenbichler - 287 punktów (-127)
  • 6. Halvor Egner Granerud - 285 punktów (-129)
  • 7. Marius Lindvik - 251 punktów (-163)
  • 8. Cene Prevs - 218 punktów (-196)
  • 9. Killian Peier - 190 punktów (-224)
  • 10. Robert Johansson - 183 punkty (-231)
  • 12. Kamil Stoch - 161 punktów (-253)
  • 26. Piotr Żyła - 65 punktów (-349)
  • 38. Dawid Kubacki - 20 punktów (-394)
  • 43. Jakub Wolny - 8 punktów (-406)
  • 47. Aleksander Zniszczoł - 5 punktów (-409)
  • 48. Andrzej Stękała - 1 punkt (-413)
  • 48. Paweł Wąsek - 1 punkt (-413)

W czołówce klasyfikacji Pucharu Narodów doszło do jednej zmiany. Pierwsza dwa miejsce wciąż zajmują Niemcy i Austriacy, natomiast Norwegowie dzięki świetnemu występowi w niedzielę przeskoczyli Słoweńców. Biało-czerwoni pozostają na szóstym miejscu.