Tyle polscy skoczkowie zarobili w Pucharze Świata. Olbrzymia dysproporcja

Karl Geiger jest zdecydowanym liderem listy płac po trzech weekendach Pucharu Świata w skokach narciarskich. Polacy na jego tle wypadają niezwykle blado, a najwięcej z biało-czerwonych zarobił dotychczas Kamil Stoch.

Polscy skoczkowie nie radzą sobie w obecnym sezonie Pucharu Świata w skokach narciarskich. Wyniki powinny być zdecydowanie lepsze. W niedzielnych zawodach w Wiśle-Malince tylko trzech z jedenastu biało-czerwonych było w stanie awansować do drugiej serii i zdobyć punkty - Kamil Stoch (11. miejsce), Piotr Żyła (25.) i Aleksander Zniszczoł (26.).

Zobacz wideo "Stoch wzrusza ramionami i mówi, że czegoś brakuje. To nas trochę martwi"

Oficjalnie: Jest kadra Polski na Puchar Świata! Tak wygląda plan ratowania polskich skokówOficjalnie: Jest kadra Polski na Puchar Świata! Tak wygląda plan ratowania polskich skoków

Słaba postawa Polaków ma odzwierciedlenie w zarobkach po trzech weekendach Pucharu Świata - w Niżnym Tagile, Kuusamo i Wiśle. Najlepszy z nich, Kamil Stoch zainkasował ponad 13 tys. franków szwajcarskich, co w przeliczeniu na złotówki daję kwotę ponad 57 tys. zł i 16. miejsce w zestawieniu płac najlepszych skoczków świata.

Pozostali Polacy zarobili zdecydowanie mniej. Żyła - ponad 14,5 tys. zł, Dawid Kubacki - niecałe 9 tys. zł, Jakub Wolny ponad 3,5 tys. zł, Aleksander Zniszczoł - ponad 2 tys. zł, a Andrzej Stękała 440 zł. Porównując zarobki biało-czerwonych na tle lidera Pucharu Świata, Karla Geigera, okazuje się, że Niemiec ma na koncie ponad dwa razy więcej niż wszyscy polscy zawodnicy - 44 tys. franków szwajcarskich (ponad 193,5 tys. zł). Drugi na liście płac jest kolejny reprezentant Niemiec - Markus Eisenbichler - niespełna 142 tys. zł, a trzeci Słoweniec Anze Lanisek - ponad 139,5 tys. zł.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Tak wygląda lista płac najlepszych skoczków świata po trzech weekendach Pucharu Świata:

 • 1. Karl Geiger (Niemcy) - 193 672 zł
 • 2. Markus Eisenbichler (Niemcy) - 141 718
 • 3. Anze Lanisek (Słowenia) - 139 532
 • 4. Stefan Kraft (Austria) - 123 686
 • 5. Jan Hoerl (Austria) - 103 879
 • 6. Cene Prevc (Słowenia) - 95 956
 • 16. Kamil Stoch (Polska) - 57 650
 • 28. Piotr Żyła (Polska) - 14 523
 • 36. Dawid Kubacki (Polska) - 8 802
 • 43. Jakub Wolny (Polska) - 3 521
 • 46. Aleksander Zniszczoł (Polska) - 2 201
 • 47. Andrzej Stękała (Polska) - 440

Ojciec Kamila Stocha grzmi. Ojciec Kamila Stocha grzmi. "Warto, byśmy się teraz ocknęli"

Dzięki niezłej sobotniej drużynówce, w której skoczkowie Michala Doleżala zajęli czwarte miejsce, Polska jest szósta w klasyfikacji Pucharu Narodów. Biało-Czerwoni zdobyli jednak zaledwie 418 punktów, prawie trzy razy mniej od prowadzących Niemców (1210 pkt). 

Kolejne zawody Pucharu Świata odbędą się za tydzień w niemieckim Klingenthal, gdzie zaplanowano dwa konkursy indywidualne. Do Niemiec pojedzie tylko czterech polskich zawodników: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Aleksander Zniszczoł i Paweł Wąsek. Reszta będzie trenować w Ramsau.

Więcej o: