18-letni Jan Habdas zadebiutuje w kwalifikacjach PŚ. Świetnie sobie radził w FIS Cup

Jan Habdas zadebiutuje w piątkowych kwalifikacjach do konkursu Pucharu Świata w Wiśle. - Zależy mi po prostu na dobrych skokach - mówił Habdas po środowych treningach w rozmowie z TVP Sport.

Trener Michal Dolezal ogłosił kadrę reprezentacji Polski na zawody Pucharu Świata w Wiśle. Szkoleniowiec łącznie powołał 13 zawodników, a poza główną grupą (Stoch, Kubacki, Żyła, Wolny, Stękała, Hula, Murańka) znalazł się m.in. Maciej Kot, Aleksander Zniszczoł, Tomasz Pilch czy Jan Habdas, który będzie debiutować w zmaganiach Pucharu Świata.

Zobacz wideo Co się dzieje z polskimi skoczkami? "Jest bardzo dużo powodów do niepokoju"

Jan Habdas spokojny przed debiutem w Pucharze Świata. "Zależy mi na dobrych skokach"

Jan Habdas weźmie udział w piątkowych kwalifikacjach do konkursu drużynowego w Wiśle. Dla 18-latka będzie to debiut w rozgrywkach Pucharu Świata. "Moje skoki na środowym treningu nie były zbyt dobre, ale zależy mi po prostu na dobrych skokach. Życzcie mi wiatru pod narty" - mówił Habdas w rozmowie z TVP Sport. W podobnym tonie wypowiadał się Jan Winkiel, sekretarz Polskiego Związku Narciarskiego. "Nie ma przed nim takiego wyzwania, jak punkty w Pucharze Świata. Chcemy, żeby się oswajał z czołówką. Trenerzy niekiedy mają problem z jego słabszymi skokami na treningach, bo wtedy się gubią, w jakiej formie jest Janek" - dodaje pracownik PZN.

Jan Habdas mógł dołączyć do pierwszej kadry reprezentacji Polski przed konkursami w Kuusamo. Nastolatek był jednym z kandydatów podczas zgrupowania w Falun, ale wówczas najlepiej wypadł Aleksander Zniszczoł. Fani skoków mogli usłyszeć o utalentowanym zawodniku z Beskidów już podczas październikowych mistrzostw kraju, gdzie zajął szóste miejsce i pokonał m.in Kamila Stocha.

Habdas świetnie radzi sobie w sezonie skoków narciarskich FIS Cup. W pierwszym konkursie w szwedzkim Falun Polak zajął czwarte miejsce i zabrakło mu zaledwie 0,4 pkt do podium. W drugim konkursie Jan Habdas poradził sobie już znacznie lepiej, zajmując drugie miejsce, które tym samym było jego najlepszym wynikiem w karierze. Po czternastu występach Habdas zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji generalnej z 487 pkt. Liderem pozostaje Austriak Francisco Moerth, który ma 45 pkt więcej od Habdasa.

Więcej o: