Nowy kraj na mapie PŚ w skokach. Pierwszy awans w historii. Lepszy od mistrza świata!

Turecki skoczek Fatih Arda Ipcioglu zapisze się w historii tego kraju. Jako pierwszy w historii wystartuje w konkursie Pucharu Świata.

24-letni Fatih Arda Ipcioglu piątkowe treningi rozpoczął słabo. W pierwszym z nich skoczył zaledwie 77,5 metra. Zdecydowanie poprawił się jednak w kwalifikacjach. Skoczył 110,5 metra. Trzech sędziów dało mu notę "16" a dwóch "16,5". Po swojej próbie Turek zajmował piąte miejsce i mógł być pewien udziału w sobotnim konkursie. To dla niego olbrzymi sukces, bo został pierwszym Turkiem, który będzie skakał w konkursie Pucharu Świata.

Zobacz wideo

Kamil Stoch podczas kwalifikacji w Niżnym TagileStoch oddał skok, jaki niedawno wydawał się abstrakcją! "Wygrał? Łapczywy na pieniądze"

Turek lepszy od Tandego i Krafta

Fatih Arda Ipcioglu ostatecznie w kwalifikacjach zajął 41. pozycję. Wyprzedził m.in. Norwega Daniela Andre Tandego, Niemca Andreasa Wellingera, Polaka Andrzeja Stękałę i przede wszystkim trzykrotnego mistrza świata i byłego zdobywcy Pucharu Świata - Austriaka Stefana Krafta, który sensacyjnie nie przeszedł kwalifikacji.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl.

Po wszystkim Turek opublikował na Twitterze swoje zdjęcie pod kompleksem skoczni Aist z dopiskiem o historycznym dla niego wydarzeniu.

Fatih Arda Ipcioglu ma 24 lata, a w wieku kilkunastu lat w czasie treningu skoków złamał obie nogi. Po wyleczeniu i rehabilitacji wrócił do skakania. W 2018 roku wziął udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018 w Pjongczangu. Pełnił nawet funkcję chorążego reprezentacji Turcji. W sezonie 2018/2019 zdobył punkty Pucharu Kontynentalnego, bo zajęciu 28. miejsce w konkursie w Czajkowskim. W tegorocznym Letnim Grand Prix był dopiero na 73. pozycji.

W kwalifikacjach błysnął Kamil Stoch. Polak skoczył najdalej - aż 135 metrów. Żaden ze skoczków w kwalifikacjach nie oddał tak dalekiej próby.

Warunki atmosferyczne w Niżnym TagileFatalne wiadomości przed startem Pucharu Świata! "Nowy sezon, stare warunki"

Pierwszy konkurs indywidualny sezonu olimpijskiego zaplanowano na sobotę, 20 listopada o godzinie 16. Zawody będą transmitowane w Eurosporcie, Eurosport Playerze i pierwszy raz w historii na kanale TVN. Relacja na żywo na Sport.pl i w aplikacji Sport.pl LIVE.

Więcej o: