Igrzyska nie są najważniejsze - dziwne słowa niemieckich skoczków mają drugie dno

- Tej zimy nastawiam się bardziej na mistrzostwa świata w lotach, niż na ZIO w Pekinie. Starty w Vikersund są dla mnie bardziej atrakcyjne - powiedział Markus Eisenbichler w rozmowie z niemieckim portalem tagesschau.de.

Chcesz poczytać o sporcie? Więcej treści znajdziesz też na Gazeta.pl

Nowy sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich rozpocznie się w weekend 20-21 listopada na skoczni w Niżnym Tagile. Zdecydowanie najważniejszą imprezą wydają się być Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, które będą rozgrywane od 4 do 20 lutego 2022 roku. Poza tym skoczków czeka rywalizacja w 70. Turnieju Czterech Skoczni czy na mistrzostwach świata w lotach w Vikersund.

Zobacz wideo Rewolucja w skokach narciarskich. Znikają z anten TVP

Markus Eisenbichler i Severin Freund jasno wskazują priorytety na sezon 21/22. Nie są to igrzyska olimpijskie

Markus Eisenbichler rozmawiał z portalem tagesschau.de przed rozpoczęciem nowego sezonu Pucharu Świata. 30-latek przyznał wprost, że przyszłoroczne Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie nie są jego głównym celem "Tej zimy nastawiam się bardziej na mistrzostwa świata w lotach, niż na ZIO w Pekinie. Starty w Vikersund są dla mnie bardziej atrakcyjne" - powiedział. W podobnym tonie wypowiadał się Severin Freund. "Igrzyska w Pekinie nie są tak atrakcyjne jak mistrzostwa świata w Vikersund" - stwierdził.

Prawdopodobnie takie słowa skoczków naszych zachodnich sąsiadów są wywołane komplikacjami w kwestii logistycznej. Tamtejsza federacja opłaciła zakwaterowanie sportowców w Chinach, ale zostało ono anulowane. Dodatkowo organizatorzy chcą, aby infrastruktura i szczegóły dot. obiektów na ZIO w Pekinie do samego końca pozostały niewiadomą. "Trudno uzyskać od nich profil trasy, Chińczycy nie ułatwiają nam przyjazdu do ich kraju" - mówił Mark Kirchner, trener niemieckich biathlonistów.

Skoczkowie rozpoczną zmagania na igrzyskach 5 lutego 2022 roku w kwalifikacjach na obiekcie HS106. Dzień później zostanie rozegrany konkurs indywidualny, a 7 lutego odbędzie się konkurs drużyn mieszanych. 11 lutego odbędą się kwalifikacje na obiekcie HS140, a 12 lutego skoczkowie będą rywalizowali w konkursie indywidualnym. Na zakończenie ZIO w Pekinie odbędzie się konkurs drużynowy, który jest przewidziany na 14 lutego. W 2018 roku w Pjongczangu złoty medal na dużej skoczni zdobył Kamil Stoch, a na normalnej - Andreas Wellinger.

Więcej o: