TVP ostro reaguje po utracie praw do skoków. "Zakładnik politycznego sporu"

Telewizja Polska zareagowała oświadczeniem na utratę praw do pokazywania pełnego sezonu Pucharu Świata w skokach narciarskich w sezonie 2021/2022. W komunikacie zarzuca grupie Discovery, która przejęła możliwość pokazywania zawodów, niedotrzymanie danego im słowa i wciągnięcie transmisji z ukochanej przez Polaków dyscypliny do sporu politycznego wokół stacji TVN.

W czwartek po południu grupa Discovery poinformowała, że cały sezon 2021/2022 Pucharu Świata w skokach narciarskich, który ruszy już za półtora miesiąca, kibice zobaczą tylko w otwartym TVN-ie, a także w Eurosporcie i w serwisie player.pl.

Zobacz wideo Wojna technologiczna w skokach narciarskich. Jak powstaje kombinezon skoczka?

TVP straciło prawa do PŚ w skokach. Pokażą tylko polskie konkursy

Umowa z firmą Infront ma obejmować także pakiety zawodów w narciarstwie alpejskim, biegach narciarskich, kombinacji norweskiej, snowboardzie, narciarstwie dowolnym, a także mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym i alpejskim oraz zawodów ISU w łyżwiarstwie, oraz biathlonowego World Team Challenge i letniego Grand Prix w skokach narciarskich. Do tej pory konkursy można było oglądać także w Telewizji Polskiej, ale tej pozostało pokazywanie konkursów w Wiśle i Zakopanem, a także mistrzostw świata w lotach narciarskich w Vikersund, do których praw nie ma za to Discovery. 

Jest reakcja TVP w sprawie praw do PŚ. "Próba wpisania sportu w spór polityczny"

"To sytuacja bez precedensu, gdyż Telewizja Polska transmituje skoki narciarskie od kilkudziesięciu lat, budując popularność dyscypliny, rozpoznawalność zawodników i zwiększając ekspozycję sponsorów. Trudno nie wiązać tej decyzji z próbą wpisania sportu w spór polityczny wokół stacji TVN i używania skoków narciarskich jako swoistego zakładnika w tym sporze. Telewizja Polska otrzymała sygnały, że sytuację tę z niepokojem przyjęli również nasi partnerzy z Polskiego Związku Narciarskiego" - czytamy w oświadczeniu wydanym przez TVP. Wymowa zdań od TVP brzmi kuriozalnie, bo Discovery nie miało obowiązku sprzedawać im sublicencji do pokazywania Pucharu Świata. 

Nadawca zdecydował się także o apel w stronę grupy Discovery. "Dbając o polski sport oraz interes społeczny apelujemy do grupy Discovery o wyłączenie sportu z trwającego sporu politycznego i podjęcie negocjacji w dobrej wierze, aby nie niszczyć tego, co Telewizja Polska przez wiele ostatnich lat budowała i pozwolić dalej milionom Polaków na przeżywanie wspólnych sportowych emocji" - czytamy w treści komunikatu. 

Mocny zarzut wobec Discovery. "Liczymy na opamiętanie"

W końcówce oświadczenia pojawia się też poważny zarzut. "Telewizja Polska starała się pozyskać prawa na polski rynek bezpośrednio od Infrontu, ale nie otrzymała możliwości wystąpienia w rynkowym i uczciwym przetargu. Grupa Discovery bowiem pozyskała prawa na całą Europę (ponad 40 rynków krajowych) nie dopuszczając TVP do negocjacji, jednocześnie zapewniając, że udzieli publicznemu nadawcy sublicencji. Discovery posiada prawa do skoków od 2015 roku i dotychczas udzielała zgodnie z honorowym zapewnieniem sublicencji Telewizji Polskiej. Teraz, w akcie politycznej rozgrywki, łamie dane słowo i próbuje zdestruować społeczny fenomen, jakim jest wspólnotowe przeżywanie emocji związanych ze skokami narciarskimi u nadawcy publicznego" - pisze TVP. "Liczymy na opamiętanie, powrót zdrowego rozsądku, odrzucenie intencji politycznych i współpracę tak jak w przypadku najbliższych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie" - kończy nadawca. 

Początek nowego sezonu Pucharu Świata w skokach zaplanowano na weekend 25-27 listopada w Niżnym Tagile w Rosji. Igrzyska w Pekinie rozpoczną się 4 lutego przyszłego roku i potrwają do 22 lutego. Relacje na żywo z sezonu PŚ w skokach i igrzysk olimpijskich na Sport.pl i w aplikacji mobilnej Sport.pl LIVE.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.