Kubacki nie miał sobie równych! Historyczny sukces Graneruda

Dawid Kubacki wygrał kwalifikacje do sobotniego konkursu Letniego Grand Prix w Klingenthal. Zawody na Vogtland Arenie będą ostatnim epizodem w tegorocznej edycji cyklu. Pewny triumfu w klasyfikacji generalnej jest już Halvor Egner Granerud.

Rywalizacja w Letnim Grand Prix w skokach narciarskich powoli dobiega końca. W sobotę 2 października na Vogtland Arenie w Klingenthal odbędzie się ostatni konkurs w tegorocznej edycji cyklu. Pewny zwycięstwa w klasyfikacji generalnej jest już Halvor Egner Granerud. Dla zdobywcy Kryształowej Kuli z poprzedniego sezonu jest to historyczny sukces, ponieważ został pierwszym Norwegiem, który triumfował w LGP. 25-latek ma na swoim koncie 300 punktów i aż o 75 wyprzedza drugiego w tabeli Austriaka Jana Hoerla. Ten jednak wycofał się z ostatnich zawodów z powodu śmierci dziadka. Trzeci jest natomiast Dawid Kubacki, który nie ma już jednak szans na wyprzedzenie lidera.

Kubacki najlepszy w kwalifikacjach. Komplet Polaków w konkursie

W piątek odbyły się natomiast kwalifikacje do sobotniego konkursu. Triumfował w nich Dawid Kubacki, który udowodnił, że tuż przed rozpoczęciem sezonu zimowego jest w świetnej formie. Polak oddał drugi najdłuższy skok w całej serii na odległość 137,5 metra. Drugie miejsce zajął Słoweniec Andre Lanisek (135 m), a na najniższym stopniu podium znalazł się autor najdłuższego skoku Yukiya Sato. Japończyk poleciał na odległość aż 141 metrów.

Pozostali Polacy zaprezentowali się zdecydowanie gorzej od Dawida Kubackiego. 14. miejsce w kwalifikacjach zajął Kamil Stoch (134 m), a tuż za nim na 15. miejscu znalazł się Stefan Hula (132 m). Jakub Wolny uplasował się natomiast na 22. pozycji (130 m), a Piotr Żyła na pozycji 38. (125,5 m). Na najniższej pozycji spośród Polaków znalazł się Andrzej Stękała, który po skoku na odległość 122,5 metra zajął 49. miejsce i został przedostatnim zawodnikiem, który zakwalifikował się do sobotniego konkursu. Oznacza to, że w pierwszej serii ostatnich zawodów w tegorocznej edycji LGP obejrzymy komplet Polaków.

Sobotni konkurs LGP na Vogtland Arenie w Klingenthal rozpocznie się o godzinie 14:15.