Finlandia w żałobie. Zmarł kolejny skoczek ze złotej drużyny z igrzysk w Calgary

Fińskie media poinformowały o śmierci Tuomo Ylipulliego. Słynny skoczek, członek znakomitej fińskiej drużyny, która sięgała po złoto igrzysk olimpijskich, miał 56 lat.

Tuomo Ylipulli zadebiutował w Pucharze Świata w wieku 17 lat. Jego pierwszym konkursem były zawody w Oberstdorfie podczas Turnieju Czterech Skoczni w sezonie 1982/1983. Zajął wtedy 14. miejsce. Również w Turnieju Czterech Skoczni odniósł swoje jedyne zwycięstwo w Pucharze Świata – miało to miejsce w Bischofshofen w w 1987 roku. Poza tym jeszcze trzy razy stawał na najniższym stopniu podium. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata najwyżej uplasował się na 15. pozycji w sezonie 1986/87.

Zobacz wideo Potworny upadek Tandego w Planicy. "To było bardzo mocne uderzenie"

Zaledwie dwa lata po swoim debiucie razem z drużyną sięgnął po złoty medal mistrzostw świata. Miało to miejsce w Seefeld w 1985 roku. Dwa lata później Finowie powtórzyli ten sukces w Oberstdorfie. Do tego dołożył jeszcze drużynowe złoto na igrzyskach olimpijskich w Calgary w 1988 roku. Oprócz Ylipulliego w skład zespołu wchodzili Matti Nykaenen, Jari Puikkonen i Ari-Pekka Nikkola. W tym samym roku, w wieku zaledwie 23 lat, zakończył karierę.

Fiński skoczek zmarł w piątek 23 lipca. Informację o jego śmierci podał jego brat. Tuomo Ylipulli miał 56 lat. Przyczyną śmierci miał być udar mózgu. Śmierć Ylipulliego nastąpiła 2,5 roku po tym, jak odszedł najsłynniejszy i najlepszy członek złotej fińskiej drużyny - Matti Nykaenen.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.