200 dni do igrzysk, a Polacy zaczęli walkę o wyjazd. Wielka radość po zwycięstwie Wolnego

Jakub Balcerski
Do igrzysk olimpijskich w Pekinie tylko nieco ponad 200 dni, a polscy skoczkowie już jakby rywalizowali o miejsca w składzie na najważniejszą imprezę. Letnie skakanie trzeba traktować z przymrużeniem oka, ale zwycięstwo Jakuba Wolnego to znak, że rywalizacja w kadrze Michala Doleżala ma się dobrze. A to ona ma napędzać zawodników do osiągania coraz lepszych wyników przed zimą, a następnie wylotem do Chin, żeby walczyć o medale.

W zawodach najwyższej rangi u Jakuba Wolnego zawsze czegoś brakowało. Były cztery miejsca w czołowej dziesiątce Pucharu Świata, a w tym jedno czwarte w Vikersund sprzed dwóch lat. Było też czwarte miejsce w Einsiedeln sprzed trzech sezonów w Letnim Grand Prix.

Zobacz wideo Jakub Wolny po pierwszym w karierze zwycięstwie w LGP

Wyczekane zwycięstwo Wolnego. "Młodzież depcze po piętach"

Polak wreszcie doczekał się jednak podium, a nawet zwycięstwa, bo na inaugurację tegorocznego letniego cyklu w Wiśle wygrał przed Austriakiem Janem Hoerlem i swoim kolegą z kadry, Dawidem Kubackim. - Z jednej strony się cieszę, z drugiej widać, że młodzież depcze nam po piętach - śmiał się Kubacki

- Oczywiście jestem dumny z Kuby i jego wyniku, bardzo mu tego gratuluję. Już od kilku lat mówiliśmy przecież, że go na to stać. Tutaj wreszcie wszystko zagrało i ma to zwycięstwo - mówił szczęśliwy trener Michal Doleżal

Szalona końcówka konkursu w Wiśle! Wolny sensacyjnym zwycięzcą, dwóch Polaków na podium!Szalona końcówka konkursu w Wiśle! Wolny sensacyjnym zwycięzcą, dwóch Polaków na podium!

Wielka radość w kadrze po wygranej Wolnego. Polacy przybijali piątki i śpiewali hymn z kibicami

Zwycięstwo Wolnego wywołało dużo radości u jego kolegów z kadry. Pod skocznią na to, czy Polak okaże się lepszy od Jana Hoerla czekali Andrzej Stękała, Klemens Murańka, Paweł Wąsek, czy Jarosław Krzak. Gdy okazało się, że Wolny jest o 0,4 punktu przed Austriakiem, wszyscy zaczęli przybijać sobie wspólnie piątki, a później odśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego" przed podium wraz z kibicami, którzy wrócili w ten weekend na skocznię.

- Jeśli taka atmosfera, jak teraz po wygranej Kuby utrzyma się przez cały czas, to można powiedzieć, że będzie idealnie. To nam tylko pomaga - wskazał Michal Doleżal. 

202 dni do igrzysk, a Polacy jakby zaczęli rywalizację o miejsce w składzie

Ale ta wygrana Wolnego wskazuje też, że w kadrze będzie sporo rywalizacji o miejsce wśród pięciu zawodników, którzy w lutym polecą na igrzyska olimpijskie do Pekinu. Wyciąganie wniosków z letniego skakania nie zawsze jest wskazane, ale akurat tutaj warto zaznaczyć: to zwycięstwo wywołało w zespole bardzo zdrową, ale i pozytywną reakcję.

DLOKA\SportKamil Stoch opublikował zdjęcie swojej kontuzjowanej nogi. "Serce pęka"

Do igrzysk pozostały 202 dni. Dość dużo, a na pewno wystarczająco, żeby jeszcze poprawić swoje skoki. W Polsce sytuacja dla zawodników, którzy chcą o nie walczyć z najlepszymi nigdy nie jest jednak łatwa. Są przecież Kamil Stoch, Dawid Kubacki, czy Piotr Żyła, którzy swoimi wynikami w ostatnich latach wydają się pewniakami do startów na najważniejszych imprezach w następnym sezonie i tak samo było w poprzednich.

Nie tylko Wolny. W kolejce do wyjazdu do Pekinu Stękała, czy Hula. "Trzeba trochę powalczyć"

Za nimi ustawia się jednak kolejka chętnych - w zeszłym sezonie wyraźnym kandydatem do wejścia w ich buty stał się Andrzej Stękała. - Na igrzyskach nie byłem, satysfakcjonuje mnie, jeśli tam dojadę. Ale czy tak się stanie, to na razie nie wiem. Mamy bardzo dobrą drużynę i będę robił wszystko, żeby znaleźć się w składzie. Na razie chcę cieszyć się skokami - mówił Stękała.

Kamil Stoch zarobił cztery miliony złotych w ostatnich pięciu latachNowe informacje ws. urazu Kamila Stocha. Kapitalne skoki okazały się problemem

Teraz do podobnej roli aspiruje Jakub Wolny, a pozostają jeszcze choćby Klemens Murańka, Aleksander Zniszczoł, czy nawet Stefan Hula. - Mamy wielu dobrych zawodników i trzeba trochę powalczyć. Do igrzysk jest trochę czasu, ale to oczywiście jest jakiś mój cel. Nie będę jednak wiele zapowiadał, bo potrzebuję po prostu mocno trenować i później przekładać to na zawody - ocenił Hula. 

Więcej o: