Janne Ahonen odchodzi! Ma nowy, luksusowy biznes. "To dla nas cios"

Legendarny fiński skoczek Janne Ahonen odszedł z fińskiej federacji skoków. 44-latek postanowił zająć się nowym biznesem. Będzie projektował i sprzedawał luksusowe kampery jako dealer samochodowy.

W ostatnich dwóch latach fińska legenda skoków pracowała w reprezentacji Finlandii. Janne Ahonen był technikiem sprzętu u kombinatorów norweskich. W przeszłości pomagał również drużynie narodowej w strojach do skoków narciarskich. Nie tylko szył stroje, ale również zajmował się butami, wiązaniami oraz nartami zawodników.

Zobacz wideo Potworny upadek Tandego w Planicy. "To było bardzo mocne uderzenie"

Ahonen został dealerem samochodowym. Będzie sprzedawał kampery

Fińskie media ogłosiły, że Ahonen zrezygnował ze stanowiska w fińskiej federacji i znalazł nowe zajęcie. Poświęci się swojej pasji, czyli motoryzacji. A dokładniej rzecz biorąc Ahonen będzie projektował i sprzedawał luksusowe kampery. - Zaczynam pracować jako dealer samochodowy, a sam jestem właścicielem kampera. Od zawsze interesowałem się wszystkimi pojazdami i budownictwem - ujawnił Ahonen w rozmowie z fińską telewizją Yle Sport, dla której będzie również pracował w roli eksperta.

- To chyba nie była dla nich dobra wiadomość. Oczywiście żałowali, że nie mogę dalej pracować z kadrą, zwłaszcza gdy nadchodzi zimowy sezon olimpijski. Dla mnie też są to ciężkie chwile - dodał Ahonen.

Trener reprezentacji w kombinacji norweskiej Petter Kukkonen stwierdził, że odejście Ahonena tuż przed sezonem olimpijskim jest dla całej kadry olbrzymim ciosem. - Dostał stałą pracę z regularną pensją, a do tego został ekspertem telewizyjnym. W porównaniu do niepewnego kontraktu z federacją, gdybym był na jego miejscu, to chyba zrobiłbym to samo, mając taką szansę i możliwości - powiedział Kukkonen.

Ahonen jest wielkim miłośnikiem motoryzacji. W przeszłości brał udział w wyścigach równoległych (drag racing) i może pochwalić się wywalczeniem m.in. mistrzostwa Finlandii czy też Skandynawii. Ma również swój warsztat, w którym pochłania się swojej pasji, budując samochody wyścigowe - ART (Ahonen Racing Team).

Ahonen jest jednym z najwybitniejszych skoczków narciarskich w historii. Podczas kariery m.in. aż pięć razy wygrał Turniej Czterech Skoczni i ma na koncie dwa srebrne medale olimpijskie, siedem MŚ w lotach narciarskich oraz 10 medali mistrzostw świata. W Pucharze Świata dwa razy cieszył się z triumfu w klasyfikacji generalnej. W sumie w zawodach PŚ wygrał 36 konkursów i aż 108 razy kończył zawody w najlepszej trójce.

Więcej o: