23 lata w Pucharze Świata i koniec. Skoczek narciarski kończy karierę

Koreańska federacja skoków narciarskich poinformowała, że reprezentant Korei Południowej, Seou Choi, zakończył karierę sportową w wieku 38 lat.

"Najstarszy brat reprezentacji skoków narciarskich, Seou Choi, przeszedł na emeryturę. Bardzo dziękujemy za jego ciężką pracę" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Koreański Związek Narciarski.

Zobacz wideo Potworny upadek Tandego w Planicy. "To było bardzo mocne uderzenie"

Doświadczony skoczek z Korei Południowej zakończył karierę

Seou Choi zadebiutował w Pucharze Świata w 1997 roku, ale w pierwszych zawodach międzynarodowych wziął udział już w sierpniu 1994 w Garmisch-Partenkirchen, gdzie zajął 6. pozycję w nieoficjalnych letnich mistrzostwach świata dzieci w kategorii do lat 12. Podczas całej kariery, która trwała aż 23 lata punktował zaledwie w czterech konkursach, zdobywając w sumie 14 pkt.

Brał udział w sześciu igrzyskach olimpijskich, pięciu mistrzostwach świata i jednych mistrzostwach świata w lotach. Jego ostatni start miał miejsce w kwalifikacjach w Sapporo w 2020 roku. Natomiast ostatnim konkursem, w którym zakwalifikował się do drugiej serii, był ten z 14 marca 2015 roku, kiedy uplasował się w PŚ na 29. miejscu w Oslo.

Największym osiągnięciem dla zawodnika było 11. miejsce w Oslo podczas kwalifikacji do konkursu indywidualnego w 2015 roku, natomiast w Pucharze Świata najwyżej był w 2007 roku w Niemczech na skoczni w Klingenthal, gdzie zajął 25. miejsce w konkursie indywidualnym na skoczni dużej. Był również medalistą zimowej uniwersjady w 2001, 2007 i 2009 roku oraz zimowych igrzysk azjatyckich w 2003, 2011 i 2017 roku.

Granerud z Kryształową Kulą. Stoch najwyżej z Polaków w sezonie 2020/21

W niedzielę odbył się ostatni konkurs Pucharu Świata w sezonie 2020/21. W Planicy triumfował Niemiec Karl Geiger przed Japończykiem Ryoyu Koabayashim i swoim rodakiem Markusem Eisenbichlerem. Zwycięstwo to dało Niemcowi małą Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej w lotach narciarskich. Najlepszy z Polaków był Piotr Żyła, który zajął 13. miejsce. Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zdobył Norweg Halvor Egner Granerud, który wyprzedził Markusa Eisenbichlera i Kamila Stocha.

Więcej o: