To już koniec sezonu skoków! Polacy daleko. Geiger zgarnia całą pulę w Planicy!

Karl Geiger królem Planicy na skoczni Letalnicy (HS240). Niemiec wygrał ostatni konkurs Pucharu Świata, sięgnął po Małą Kryształową Kulę w lotach i był najlepszy w cyklu Planica7.

Już w pierwszej serii rozgrywanego z trzynastej platformy startowej konkursu w Planicy były olbrzymie emocje. Aż czterech zawodników pobiło swój rekord życiowy. Byli to Niemiec Pius Paschke (230 metrów), Słoweniec Ziga Jelar (234,5 metra) i Austriak Daniel Huber (237 metrów). Najbardziej błysnął jednak rewelacyjnie dysponowany Słoweniec Bor Pavlovcić, który skoczył zdecydowanie najdalej, bo aż 249,5 metra!

Zobacz wideo Potworny upadek Tandego w Planicy. "To było bardzo mocne uderzenie"

Polska daleko za podium! Niemcy wygrywają ostatnią drużynówkę w sezoniePolska daleko za podium! Niemcy wygrywają ostatnią drużynówkę w sezonie

Najdalszy skok Stocha w Planicy

Polacy skakali nieco lepiej niż w swoich poprzednich skokach w Planicy. Kamil Stoch oddał nawet najdalszy skok  na skoczni Letalnicy w tym tygodniu - 216 metrów. Dało mu to jednak dopiero 20. pozycję. Tuż przed nim na 19. miejscu był Andrzej Stękała, a na 18. Dawid Kubacki. Obaj skoczyli 219 metrów. Najdalej, bo 226,5 metra skoczył mistrz świata Piotr Żyła, ale dało mu to dopiero 16. pozycję. Liderem po pierwszej serii był Japończyk Ryoyu Kobayashi, który wylądował na 242 metrze i miał przewagę aż 10,2 punktu nad Niemcem Karlem Geigerem i Pavlociciem.

Kobayashi objął również po tym skoku prowadzenie w cyklu Planica7. Miał przewagę 9,5 punktu nad Geigerem i aż 14,3 nad Pavlociciem.

W drugiej serii najlepiej z Polaków zaprezentował się Piotr Żyła, który skoczył aż 230,5 metra i nie krył dużego zadowolenia ze swojej próby. Ostatecznie dało mu to awans na trzynaste miejsce. O cztery lokaty skokiem na 222 metrów poprawił się Stękała i zajął piętnastą lokatę. Swoje pozycje utrzymali Kubacki (216,5 metra) i Stoch (206 metrów). Dzięki temu ten ostatni zapewnił sobie podium w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W sumie zdobył 966 punktów. To jego szóste podium w karierze.

W tej serii błysnął Karl Geiger. Niemiec z obniżonego rozbiegu skoczył 232,5 metra. Słabiej, bo na 217 metrze wylądował za to Ryoyu Kobayaschi. W efekcie Niemiec triumfował w zawodach w Planicy, wyprzedzając Japończyka o 6,9 punktu. Sięgnął również po Małą Kryształową Kulę w lotach (dzięki większej liczbie wygranych konkursów, bo miał tyle samo punktów co Kobayashi) oraz w cyklu Planica7.

Zupełnie zepsuł również skok Halvor Egner Granerud, który wylądował na 204 metrze, co dało mu ostatecznie dopiero szesnaste miejsce. I tak jednak z olbrzymią przewagą wygrał Puchar Świata, bo zdobył aż 1572 punktów. Drugi był Markus Eisenbichler (1190).  Piotr Żyła został sklasyfikowany na siódmej pozycji (825 punktów), a Dawid Kubacki na ósmej (786).Andrzej Stękała był 16. (473 punktów), Jakub Wolny 27. (195 punktów), Klemens Murańka 31. (141 punktów), Aleksander Zniszczoł 40. (81 punktów), Paweł Wąsek 45. (62 punkty), Maciej Kot 58. (17 punktów), Stefan Hula 74. (2 punkty), a Tomasz Pilch 76. (1 punkt).

Więcej o: