Niesamowity rekord Ahonena pobity! Najlepszy wynik w historii skoków

Niezwykły wyczyn Sary Takanashi! Japonka była druga w piątkowym konkursie Pucharu Świata kobiet w Czajkowskim i dzięki temu ma najwięcej podiów w historii skoków narciarskich. Zgromadziła ich aż 109 i właśnie wyprzedziła wielkiego Janne Ahonena. Takanashi walczy także o swoją piątą Kryształową Kulę i właśnie została liderką klasyfikacji generalnej PŚ na jeden konkurs przed końcem rywalizacji.

Takanashi w pierwszej serii zawodów w Czajkowskim w Rosji uzyskała 94,5 metra i przegrywała z liderką konkursu, Maritą Kramer o 12,7 punktu. Po skoku w drugiej serii Japonka straciła do Austriaczki jeszcze więcej - Kramer skoczyła 100 metrów, a Takanashi jeszcze raz 94,5 metra. Ostatecznie Japonka była druga ze stratą 23,1 punktu, a trzecie miejsce zajęła Nika Kriznar. 

Zobacz wideo Potworny upadek Tandego w Planicy. "To było bardzo mocne uderzenie"

Legenda PŚ kobiet najlepsza w historii skoków narciarskich! Co za rekord!

Podium w Czajkowskim było dla Takanashi już 109. w karierze, co sprawia, że  stała się pod tym względem najlepszą zawodniczką w historii zarówno męskiego jak i kobiecego cyklu Pucharu Świata. Poprzednim rekordzistą pod względem liczby podiów był Janne Ahonen.

Alarm w Planicy! Kwalifikacje odwołane. Problemy na starcie Planica 7Alarm w Planicy! Kwalifikacje odwołane. Problemy na starcie Planica 7

Fin swój rekord ustanowił 6 stycznia 2010 roku w Bischofshofen, kiedy był drugi w zawodach kończących 58. Turniej Czterech Skoczni. Jego pierwszym podium było zwycięstwo odniesione 19 grudnia 1993 roku w Bischofshofen, więc skoczek 108 podiów osiągał przez 16 lat i 18 dni. Takanashi zajęło to tylko 9 lat, 2 miesiące i 20 dni. Stawała na podium aż 66 procent wszystkich konkursów Pucharu Świata od jego pierwszego sezonu 2011/2012. 

Skoki narciarskie. Przerażający upadek w Planicy. Były mistrz świata zabrany do szpitalaPierwsza diagnoza Daniela Andre Tandego. Lekarz FIS: Musimy czekać i powtórzyć badanie

Takanashi walczy jeszcze o piątą Kryształową Kulę! Tyle nie zdobyli nawet Nykkaenen i Małysz

Teraz Japonka będzie mogła jeszcze pobić i śrubować rekord Ahonena - ostatnią okazją do wygranej w tym sezonie będzie miała w niedzielnym konkursie w Czajkowskim (w sobotę rozegrana zostanie drużynówka). W nim Takanashi powalczy także o swoją piątą Kryształową Kulę, czym pobiłaby inny rekord znany z męskiego cyklu.

Uwaga! O której piątkowy konkurs skoków? Nie przegapcie turnieju Planica 7Uwaga! O której piątkowy konkurs skoków? Nie przegapcie turnieju Planica 7

Tyle zwycięstw w klasyfikacji generalnej nie miał żaden z zawodników - po cztery mają Matti Nykkaenen i Adam Małysz. Dzięki drugiemu miejscu w sobotę Sara Takanashi wyprzedza o 15 punktów drugą Nikę Kriznar. Trzecia Marita Kramer, która jest obecnie w najlepszej formie traci do Takanashi już 66 punktów.

Więcej o: