Niesamowity rekord Ahonena wyrównany! Co za walka o piątą Kryształową Kulę

Sara Takanashi zajęła trzecie miejsce w niedzielnych zawodach Pucharu Świata w Niżnym Tagile. Dzięki temu Japonka wyrównała niesamowity rekord Janne Ahonena - to już 108. podium w jej karierze. Skoczkini może przebić osiągnięcie Fina jeszcze w tym sezonie, do którego zakończenia pozostały dwa konkursy w Czajkowskim. Walczy także o piątą Kryształową Kulę w karierze, a obecnie traci do liderki zaledwie pięć punktów.

Takanashi w pierwszym z konkursów w Niżnym Tagile rozgrywanym w sobotę była druga. Dzień później zajęła trzecie miejsce, a w obu najlepsza była Austriaczka Marita Kramer. Niedzielny sukces Japonki dał jej jednak wyrównanie niezwykłego osiągnięcia w świecie skoków

Zobacz wideo Wojna technologiczna w skokach narciarskich. Jak powstaje kombinezon skoczka?

Takanashi wyrównała rekord Ahonena. Stała na podium aż 66 procent konkursów w historii!

Drugie podium w Niżnym Tagile było dla Takanashi 108. w karierze, co sprawia, że legenda kobiecego Pucharu Świata zrównała się z rekordzistą pod względem liczby podiów w historii męskiego cyklu - Janne Ahonenem.

Fin swój rekord ustanowił 6 stycznia 2010 roku w Bischofshofen, kiedy był drugi w zawodach kończących 58. Turniej Czterech Skoczni. Jego pierwszym podium było zwycięstwo odniesione 19 grudnia 1993 roku w Bischofshofen, więc skoczek 108 podiów osiągał przez 16 lat i 18 dni. Takanashi zajęło to tylko 9 lat, 2 miesiące i 13 dni. Stawała na podium aż 66 procent wszystkich konkursów Pucharu Świata od jego pierwszego sezonu 2011/2012. 

Takanashi walczy o piątą Kryształową Kulę! Tyle nie zdobyli nawet Nykkaenen i Małysz

Teraz Japonka będzie mogła jeszcze pobić i śrubować rekord Ahonena - najbliższa okazja do tego nadarzy się w trakcie dwóch konkursów w Czajkowskim, które zakończą obecny sezon. W nim Takanashi walczy także o swoją piątą Kryształową Kulę, czym pobiłaby inny rekord znany z męskiego cyklu.

Tyle zwycięstw w klasyfikacji generalnej nie miał żaden z zawodników - po cztery mają Matti Nykkaenen i Adam Małysz. W tym momencie o pięć punktów przed Japonką prowadzi Słowenka Nika Kriznar. Trzecia Marita Kramer traci do Takanashi 86 punktów. 

Więcej o: