30 lat i koniec. Norweg chce zastąpić legendę skoków narciarskich. Główny faworyt

Jakub Balcerski
Norweg Morten Solem jest faworytem do objęcia funkcji głównego kontrolera sprzętu podczas zawodów Pucharu Świata. Miałby zastąpić Seppa Gratzera, który stał się legendą środowiska i skoków, a teraz zrezygnował z bycia kontrolerem po 30 latach pracy w FIS. - Widzę się w tej roli - mówi Solem Sport.pl.

Po 30 latach pracy w FIS z roli głównego kontrolera sprzętu podczas konkursów Pucharu Świata zrezygnował Sepp Gratzer. W środowisku skoków narciarskich stał się prawdziwą legendą, bez której trudno wyobrazić sobie kolejny sezon. 

Zobacz wideo Wojna technologiczna w skokach narciarskich. Jak powstaje kombinezon skoczka?

Gratzer odchodzi po 30 latach. "Jest miły, zabawny i po prostu fair"

- To dziwne uczucie: pomyśleć, że po Planicy Seppa nie będzie już z nami w tej samej roli. Zawsze mogłem go o coś spytać, był na miejscu. Teraz nadal będzie nas wspierał, może przyjedzie na któreś zawody, ale nie będzie zarządzał kontrolą sprzętu - mówi nam asystent kontrolera sprzętu na wielu konkursach Pucharu Świata w ostatnich sezonach, Norweg Morten Solem. 

- Seppa poznałem w 2000 roku, jeszcze jako skoczek. Po zakończeniu kariery zostałem kontrolerem sprzętu i trafiłem do FIS. Nasz pierwszy wspólny konkurs z Seppem przypadł na początek sezonu 2016/2017 w Ruce w Finlandii. Jest miły, zabawny i po prostu fair. Dziękuję mu za wszystko, co mi przekazał, a nauczył mnie sporo w kwestii sprzętu i zasad. Ma o tym naprawdę ogromną wiedzę - wskazuje Solem. 

Kto nowym kontrolerem sprzętu w Pucharze Świata? Znamy głównego faworyta. "Zobaczymy, co się wydarzy"

Dyrektor Pucharu Świata, Sandro Pertile musi teraz podjąć decyzję o tym, kto zastąpi Gratzera. Niedawno dowiedzieliśmy się, że nie jest możliwe, żeby w roli kontrolera sprzętu podczas konkursów mężczyzn pojawiły się Renata Nadarkiewicz czy Agnieszka Baczkowska, pracujące ze skoczkiniami. - Nie mamy szans przejść do męskich skoków z prostej przyczyny: kontrola polega na fizycznym kontakcie z zawodnikiem. To w dzisiejszych czasach niemożliwe - stwierdziła w rozmowie z nami Baczkowska. - Nie mam pojęcia, kogo Sandro widzi w roli kandydata do zastąpienia Seppa, a faktycznie może być ich wielu - dodała.

Głównym pozostaje jednak jeden z najbliższych współpracowników Gratzera w ostatnich miesiącach, czyli właśnie Morten Solem. - Sandro i jego sztab będą teraz rozmawiać na temat tego, kto zastąpi Seppa. Wybór nie będzie taki prosty. Co ze mną? Widzę siebie w tej roli. Problemem mogłoby dla mnie być jeżdżenie na każdy konkurs Pucharu Świata, więc zobaczymy, co się wydarzy - ocenia Solem. Były skoczek sporą część swojego życia wciąż spędza w Norwegii, gdzie ma rodzinę i pracuje w grupie szkoleniowej z Trondheim, czyli Troenderhopp. Gdyby miał zostać głównym kontrolerem, musiałby się zatem najprawdopodobniej wymieniać z inną osobą przez co najmniej kilka weekendów PŚ.

Ostatnie zawody, podczas których kontrolę sprzętu będzie przeprowadzał Sepp Gratzer odbędą się w dniach 24-28 marca w Planicy. Główne rozstrzygnięcie sezonu Pucharu Świata jest już jednak znane - Kryształowa Kula trafi do Norwega Halvora Egnera Graneruda. W Słowenii zawodnicy powalczą natomiast o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej PŚ w lotach narciarskich. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA