Walczył ze Stochem i Żyłą. Choroba nagle przerwała jego karierę. Chce pojechać na IO

Kiedyś rywalizował z Kamilem Stochem, ale musiał zakończyć karierę z powodu problemów zdrowotnych. - Jedną z przyczyn była kontuzja. Drugą - choroba. Przez czynniki zewnętrze dostałem zakaz uprawiania sportu - mówi Fabian Malik w rozmowie z WP SportoweFakty.

Fabian Malik urodził się w 1987 roku. Tym samym, w którym przyszli na świat nasi mistrzowie - Kamil Stoch i Piotr Żyła. W młodości rywalizował z nimi na skoczni i jak sam mówi prezentowali równy poziom. Niestety problemy ze zdrowiem zmusiły go do zakończenia kariery. Teraz jest licencjonowanym sędzią FIS i sędziował nawet na ostatnim Turnieju Czterech Skoczni

Zobacz wideo Z jakiego materiału są szyte kombinezony skoczków? To tajemnica [Studio Biznes]

"Zrzucanie wagi skończyło się najpierw bulimią, a potem anoreksją". Fabian Malik opowiada o przyczynach zakończenia kariery.

Były skoczek opowiedział o problemach, jakie wpędziły go skoki narciarskie w wywiadzie z portalem WP SportoweFakty. Malik na początku wspomniał czasy młodości, kiedy miał okazję rywalizować z takimi zawodnikami jak Kamil Stoch czy Piotr Żyła. - Nasz rocznik był wyrównany. Wielu zawodników skakało na podobnym poziomie, dlatego trenerzy byli przekonani, że zawodnicy urodzeni w 1987 roku będą osiągać sukcesy. Czołówka liczyła wtedy dziesięciu skoczków. W tym Kamila Stocha i Piotra Żyłę - wspomina 34-latek. 

Marit Egner, mama Halvora Egnera Graneruda, zafarbowała sobie włosy na żółto, gdy syn został liderem Pucharu ŚwiataMama tłumaczy Graneruda. "To było nieporozumienie, gorący moment"

Głównym powodem zakończenia kariery przez Fabiana Malika była obsesja na punkcie odchudzania. Doprowadziła go do bulimii, a później anoreksji. -  Jedną z przyczyn była kontuzja. Drugą - choroba. Przez czynniki zewnętrze dostałem zakaz uprawiania sportu. Potem zaległości były już za duże. - mówi skoczek - U mnie zrzucanie wagi skończyło się najpierw bulimią, a potem anoreksją. Lekarz zauważył diametralną różnicę w proporcjach wzrostu do wagi i podjął decyzję o zawieszeniu. Po dwóch latach organizm był znacznie słabszy. Nie byłem w stanie nadrobić choćby siły mięśni nóg. Szokujące są przekazane przez niego informacje o wadze, która doprowadziła do jego zawieszenia. - W wieku 16 lat przy wzroście 180 cm ważyłem średnio 56 kg. W najgorszym momencie 52.  (...) Anoreksja była moim narkotykie - przyznał. 

Na koniec Fabian Malik podzielił się informacjami na temat swojego aktualnego życia. Pomimo zawirowań i problemów zdrowotnych udało mu się wyjść na prostą. Założył rodzinę i nadal może być blisko ukochanych skoków jako sędzia. - Od samego początku wiedziałem, że zostanę przy skokach. Praca sędziego przynosi mnóstwo satysfakcji. W tym sezonie sędziowałem podczas Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie i Garmisch-Partenkirchen. Moim marzeniem jest jechać na igrzyska olimpijskie. Pekin jest już jednak poza moim zasięgiem - sędziowie otrzymują nominację na tak duże zawody z dwuletnim wyprzedzeniem. Ale może pojadę za pięć lat do Mediolanu? Kto wie. - zastanawiał się były skoczek. 

Stefan HorngacherHorngacher wiedział, że Kubacki nie da rady. "Powiedziałem mu o tym"