Czegoś takiego jeszcze nie było! Polscy skoczkowie pionierami

Na kanale Wiktora Pękali w serwisie YouTube przeprowadzono prawdopodobnie pierwszą transmisję na żywo z treningu skoków narciarskich prowadzoną przez samych zawodników. Skoczkowie trenowali na obiekcie HS-106 wchodzącym w skład kompleksu Skalite w Szczyrku.

Transmisje na żywo skoków narciarskich kręcone spod obiektów przez organizatorów lub kibiców to nic nowego, ale czegoś takiego, jak u polskich skoczków trenujących na obiekcie w Szczyrku jeszcze nie było. 

Zobacz wideo Piotr Żyła ma już naśladowcę. Niezwykły "Kurczak style" na progu

Zawodnicy transmitowali swój trening skoków na żywo w internecie. Pierwsza taka transmisja

Zorganizowali bowiem transmisję na żywo z treningu skoków, w którym sami brali udział. Pomysłodawcą takiego rozwiązania był Karol Niemczyk, który najpierw miał to zrobić na swoim Instagramie, ale ostatecznie lepszym rozwiązaniem technicznym i pod względem zainteresowania oglądających był kanał Wiktora Pękali na YouTubie. 

 

I tak kibice, którzy śledzą kanał zawodnika mogli przez godzinę przekonać się, jak dokładnie wygląda trening skoczka. Z wchodzeniem do szatni, przejazdem wyciągiem na skocznię, kulisami obiektu i wreszcie wejściem na rozbieg, a następnie oddaniem kilku skoków. Oddawał je Niemczyk, na którego kasku zamontowana była kamera GoProHero8Black pozwalająca na rejestrację obrazu w trakcie lotu, tak, żeby widzowie mieli przed oczami niemalże to samo, co skoczek. Transmisję w pewnym momencie oglądało nawet ponad 350 osób. Obecnie można już odtworzyć jej zapis. 

Halvor Egner Granerud na MŚ w OberstdorfieGranerud wzruszony zachowaniem mistrza świata. "Piękny i ciepły gest mojego rywala"

Pękala pokazuje skoki w taki sposób jako jeden z nielicznych na świecie. "YouTube jest dla mnie dodatkiem"

Wiktor Pękala prowadzi swój kanał na YouTube już od kilkunastu miesięcy. 21-letni zawodnik LZS-u Sokół Szczyrk robi to jako jeden z nielicznych na świecie i prawdopodobnie jako jedyny polski skoczek na takim poziomie. Nagrywa swoje skoki, smarowanie nart i przygotowywanie ich na trening, tłumaczy jak ważna w skokach jest waga, czy psychika, pokazuje, jak wyglądają zawody krajowe, czy bycie przedskoczkiem na Pucharze Świata i Letnim Grand Prix. Analizuje swoje skoki, nie wstydzi się mówić o błędach, a także świetnie ujawnia, jak wygląda atmosfera przed wejściem na belkę startową czy jeszcze w pomieszczeniu, gdzie skoczkowie czekają na swoją próbę. Jeszcze nikt przed nim nie opowiadał tak na YouTube o tym sporcie. Jego filmy wyświetlono już kilkaset tysięcy razy, ma też ponad pięć tysięcy subskrypcji. 

Kontroler sprzętu FIS odchodzi na emeryturę po sezonieIkona świata skoków narciarskich odchodzi. "Sam wymyślił większość przepisów"

- YouTube jest dla mnie dodatkiem, ale lubię to robić i staram się robić to jak najlepiej. Komentarze pod filmami wyrażały dużo zadowolenia z tego, że pokazuję, iż skoczkowie to normalni ludzie. Zrobiłem to w sumie nieświadomie, bo nie sądziłem nawet, że ktoś może myśleć inaczej - mówił nam niedawno Pękala

Germany Nordic Skiing WorldsGranerud nie wystartuje w Planicy? "To wielka i przerażająca skocznia"