"Najtrudniej mu znieść, że musi tu zostać 14 dni". Granerud jest wykończony

Łukasz Jachimiak
- Za nami szalona, gorączkowa doba. Halvor jest tym wykończony. Najtrudniej jest mu znieść, że musi zostać w izolacji w Obersdorfie przez 14 dni - mówi w rozmowie ze Sport.pl Alexander Stoeckl, trener norweskich skoczków. Po wykryciu koronawirusa u Halvora Egnera Graneruda inni Norwegowie mogą startować, ale do końca MŚ będą codziennie testowani na covid. W czwartek o godz. 17.30 kwalifikacje na skoczni dużej. Relacja na żywo na Sport.pl

Halvor Egner Granerud, lider Pucharu Świata w skokach, zakończył już swój udział w MŚ w Oberstdorfie. W środę miał mieć pierwsze treningi na skoczni dużej. Ale we wtorek jego szybki test na covid dał wynik pozytywny. Zrobiono mu więc test PCR. W środę rano okazało się, że również to badanie ma wynik pozytywny.

Zobacz wideo "Mało trzeba, żeby zrobił medal". Trener Doleżal wierzy, że Kamil Stoch za chwilę zaskoczy

Granerud mógł zarazić jedną osobę. "Jest na pięciodniowej kwarantannie"

Zamieszanie powstałe wokół całej norweskiej ekipy relacjonujemy na Sport.pl nieprzerwanie. A teraz od Alexandra Stoeckla dowiadujemy się, jak czuje się Granerud. I co ma się z nim dziać w najbliższych dniach.

- Halvor jest tym wszystkim wykończony. Ma pewne objawy koronawirusa. Ale najgorzej czuje się psychicznie. Najtrudniej jest mu znieść, że musi zostać w izolacji w Oberstdorfie przez 14 dni - mówi nam austriacki trener.

Inni Norwegowie mogą dalej startować w mistrzostwach. - Sprawdzono i potwierdzono, że Halvor miał tylko jeden bezpośredni kontakt. Czyli taki, gdy mógł kogoś zarazić. Ta osoba przebywa na pięciodniowej kwarantannie i codziennie będzie testowana - wyjaśnia Stoeckl (prawdopodobnie chodzi o rzecznika Steinara Bjerkmanna, który we wtorek zrobił sobie zdjęcie z Granerudem, a żaden z nich nie miał wtedy założonej maski).

"Jesteśmy przetestowani i gotowi do kwalifikacji". Granerud zaraził się przed mistrzostwami?

Codzienne testy aż do końca mistrzostw będą przechodzili wszyscy członkowie norweskiej kadry w skokach. - Dziś jesteśmy już po badaniach. Wszyscy otrzymaliśmy wynik negatywny. Jesteśmy więc gotowi do kwalifikacji - informuje nas Stoeckl.

Zagadką cały czas pozostaje, jak i gdzie Granerud złapał covid. - Sprawdziliśmy wszystkie kontakty podczas pobytu w Oberstdorfie i nie mamy żadnych wskazówek, gdzie Halvor się zaraził. To naprawdę dziwne. Uważamy, że mogło się to zdarzyć jeszcze przed naszym przybyciem tutaj - podsumowuje Stoeckl.

"Norwescy sportowcy nie mają takich przywilejów". Halvor tu zostanie

Na koniec pytamy Stoeckla, czy na pewno nie da się zorganizować akcji przewiezienia Graneruda z Oberstdorfu do Norwegii. Trener zdaje sobie sprawę z tego, że gdyby sytuacja dotyczyła któregoś z Polaków, mogłaby się skończyć tak, że politycy wysłaliby specjalny samolot. - Ale norwescy sportowcy nie mają takich przywilejów - mówi. - Halvor zostanie tu, w Oberstdorfie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA