Piotr Żyła ustanowił rekord wszech czasów w historii mistrzostw świata!

Piotr Żyła został najstarszym mistrzem świata w historii. Polak pobił rekord Andersa Bardala, który Norweg ustanowił osiem lat temu we włoskim Val di Fiemme.

Piotr Żyła został mistrzem świata na normalnej skoczni w Oberstdorfie! Polak, który prowadził już po pierwszej serii, wyprzedził Karla Geigera oraz Anze Laniska.

Już sobotnia seria próbna w Oberstdorfie wskazywała, że jest bardzo dobrze - Dawid Kubacki (104 metry) ją wygrał, a Piotr Żyła (101,5 metra) zajął czwarte miejsce. W pierwszej rundzie było jednak jeszcze lepiej - Piotr Żyła oddał fenomenalny skok na 105 metrów i prowadził o trzy punkty przed Anze Laniskiem (102,5 metra) i 3,1 punktu przed Ryoyu Kobayashim. Na piątej pozycji znalazł się Dawid Kubacki (102 metry), który tracił do Żyły zaledwie 3,7 punktu.

Upadek Eetu Nousiainena podczas konkursu na normalnej skoczni w OberstdorfieGroźny upadek w I serii MŚ! Fin upadł "znakomicie", ale miał pecha

Finałowa seria przyniosła piękne rozwiązanie dla polskiej kadry - skok na 102,5 metra Żyły pozwolił mu na obronę pierwszej pozycji po pierwszej serii i tytuł mistrza świata. Srebrny medal zdobył Karl Geiger (103,5 i 102 metra), a brąz Anze Lanisek (102,5 i 101 metrów). Dawid Kubacki, który po pierwszym skoku był na piątym miejscu, uzyskał 99 metrów i utrzymał tę pozycję.

Rekord Żyły

Zwycięstwo Żyły oznacza, że Polak został najstarszym mistrzem świata w skokach narciarskich. Nasz zawodnik dokonał tego w wieku 34 lat i pobił rekord należący do Norwega - Andersa Bardala.

Ten po złoto mistrzostw świata sięgnął w 2013 roku w Val di Fiemme. Bardal miał wtedy 31 lat. Norweg mistrzem świata był też dwa lata później w Falun, jednak był to medal zdobyty w konkursie drużynowym.

Bayern gromi, a Lewandowski goni Gerda Muellera! Dwa gole Polaka!Bayern gromi, a Lewandowski goni Gerda Muellera! Dwa gole Polaka!

W niedzielę zawodników czeka jeszcze jeden konkurs na normalnej skoczni, czyli rywalizacja drużyn mieszanych. W kolejnym tygodniu skoczkowie przeniosą się na duży obiekt - kwalifikacje zaplanowano na czwartek, 4 marca, a konkurs w piątek, 5 marca. Dzień później odbędzie się jeszcze konkurs drużynowy. Relacja na żywo na Sport.pl.