Granerud po raz trzeci! Stoch, Kubacki i Żyła nie pojawili się na skoczni

Halvor Egner Granerud był najlepszy podczas trzech czwartkowych treningów na mistrzostwach świata w Oberstdorfie. Wśród Polaków niespodziewanie najdalej skakał Klemens Murańka, bo Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Piotr Żyła postanowili odpuścić start na dzień przed kwalifikacjami do konkursu na normalnej skoczni.

Pierwsze, środowe treningi podczas mistrzostw świata w Oberstdorfie przyniosły znakomitą dyspozycję Markusa Eisenbichlera. Niemiec wygrał obie serie, w których uzyskał 104,5 i 101,5 metra. Najlepszymi z Polaków byli Dawid Kubacki (szóste i siódme miejsce) i Kamil Stoch (czternaste i ósme miejsce), który wciąż zmagał się z problemami na najeździe.

Zobacz wideo Sędziowie w skokach są często krytykowani. Zarabiają grosze

Najlepsi Polacy odpuścili czwartkowe treningi w Oberstdorfie

W czwartek okazało się, że Michal Doleżal ustalił już część składu na kwalifikacje przed konkursem na normalnej skoczni - pewne miejsce mieli Kubacki i Stoch, a także Piotr Żyła. Polacy mają do dyspozycji pięć miejsc w składzie ze względu na złoty medal Kubackiego z Seefeld (kraj obrońcy tytułu zawsze ma zwiększoną kwotę startową). Dlatego czeski szkoleniowiec dał odpocząć wybranej trójce w czwartek i wskazał tym samym, że o czwarte i piąte miejsce walczą Klemens Murańka, Jakub Wolny i Andrzej Stękała. 

Ema Klinec mistrzynią świata na normalnej skoczni w Oberstdorfie!Najdłuższy skok w historii skoczni w Oberstdorfie nie dał złota! Sensacja na MŚ

Świetna forma Graneruda, Stękała najlepszym z Polaków na dzień przed kwalifikacjami

Na pierwszej serii treningowej brylowali Norwegowie - wygrał Halvor Egner Granerud przed Robertem Johanssonem. Trzecie miejsce zajął Austriak Michael Hayboeck. Najlepszym z Polaków był szesnasty Klemens Murańka (98,5 metra), 23. miejsce zajął Jakub Wolny (96,5 metra), a 28. Andrzej Stękała (93,5 metra). 

Łukasz Kruczek (po lewej) na MŚ w Oberstdorfie, Kamila Karpiel i Kinga Rajda (po prawej) na MŚ w SeefeldNajwiększy problem w kadrze Kruczka. "Jedna z zawodniczek odrzucona przez resztę"

Granerud w drugim skoku znów okazał się najlepszy i uzyskał 103 metry. Za nim znalazł się Austriak Philipp Aschenwald (102,5 metra), a na trzeciej pozycji był Japończyk Keichii Sato (101 metrów). W polskiej kadrze tym razem najlepiej wypadł Andrzej Stękała (95,5 metra), który skończył trening na 23. miejscu. 36. pozycja przypadła natomiast Klemensowi Murańce (92,5 metra). Dopiero 54. po skoku na zaledwie 86,5 metra był Jakub Wolny. 

Piotr ŻyłaPiotr Żyła żartuje z Dawida Kubackiego. "Nie wiem, co on robi"

Ostatnia seria czwartkowych skoków przyniosła świetną próbę Klemensa Murańki na 97,5 metra, która dała mu dziesiąte miejsce i być może udział w piątkowych kwalifikacjach. W treningu nie wziął udziału Andrzej Stękała, który tym samym zapewnił sobie start w piątek. Jakub Wolny uzyskał 92,5 metra i był dopiero na 39. miejscu. To wskazywało, że w kwalifikacjach najprawdopodobniej go nie zobaczymy, a później zostało potwierdzone, gdy skład ogłoszony przez Michala Doleżala, podał portal skaczemy.pl. Najlepszy w trzeciej serii znów okazał się Halvor Egner Granerud (100 metrów), który wygrał przed Austriakami - Michaelem Hayboeckiem (101 metrów) i Janem Hoerlem (102 metry)

W piątek na skoczni normalnej w Oberstdorfie zaplanowano jeszcze jeden trening i kwalifikacje skoczków, które rozpoczną się o godzinie 20:30. Relacja na żywo na Sport.pl.