Dyskwalifikacja zwycięskiego Graneruda! Stoch jednak drugi w Rasnovie!

Kamil Stoch zajął drugie miejsce w konkursie Pucharu Świata w rumuńskim Rasnovie. Zwyciężył po raz drugi w tym sezonie Ryoyu Kobayashi. Najlepsze skoki w konkursie zaliczył Halvor Egner Granerud, ale lider Pucharu Świata został zdyskwalifikowany za nieregulaminowy kombinezon! To były ostatnie indywidualne zawody przed mistrzostwami świata w Oberstdorfie.

W pierwszej serii piątkowych zawodów nieoczekiwanie najdalej skoczył doświadczony Manuel Fettner. 35-letni Austriak, który dotąd zdobył zaledwie 24 punkty w tym sezonie, osiągnął 96 metrów i prowadził ex-aequo z liderem Pucharu Świata Halvorem Egnerem Granerudem, który skoczył o dwa metry krócej, ale z lepszymi notami i w gorszych warunkach wietrznych.

Zobacz wideo Dawid Kubacki o dyskwalifikacji Stękały: Mnie samemu zdarzało się podczas letnich zawodów stracić 1,5 kg

Trzecie miejsce zajmował Dawid Kubacki, który potwierdził dobrą formę z treningów i po skoku na 95,5 metra tracił do liderów tylko jeden punkt. Dobrze spisali się także pozostali Biało-Czerwoni. Dziewiąty był Kamil Stoch (92,5m), dziesiąty Piotr Żyła (93m), jedenasty Jakub Wolny (93,5m), czternasty Klemens Murańka (93m) i 23. Andrzej Stękała (90,5m). Pecha miał jedynie Paweł Wąsek, którego próba na 89,5 metra dała mu 31. miejsce.

Skok z 9. miejsca na podium!

W drugiej serii świetnie spisał się Kamil Stoch. Polak osiągnął aż 97,5 metra, co było drugą odległością w całym konkursie. Dzięki tej próbie lider Biało-Czerwonych awansował na drugie miejsce. Wyprzedził go jedynie Ryoyu Kobayashi, który skoczył 98,5 metra i miał o 1,6 punktu więcej od Polaka.

Prowadzący po pierwszym serii Halvor Egner Granerud, który miał najwyższą notę ze wszystkich, początkowo po skoku na 96,5 metra cieszył się ze zwycięstwa, ale ostatecznie został zdyskwalifikowany za nieregulaminowy kombinezon. Co ciekawe, to samo spotkało również wicelidera Pucharu Świata, Markusa Eisenbichlera, który jednak i tak nie plasował się wysoko po swoich skokach. 

Dawid Kubacki przez skok na 95 metrów w trudnych warunkach był czwarty. Do trzeciego Karla Geigera zabrakło mu jedynie 0,1 punktu. Tuż za nim uplasował się Piotr Żyła, który w drugiej próbie skoczył o metr dalej od Kubackiego. Ten sensacyjny z dwójki liderów po pierwszej serii, Manuel Fettner, ostatecznie był ósmy. Z pozostałych Polaków najlepszy był szesnasty Klemens Murańka (89,5m). 19. miejsce zajął Jakub Wolny (85,5m), a 23. był Andrzej Stękała (90m). 

To był ostatni konkurs indywidualny przed mistrzostwami świata w Oberstdorfie. W sobotę w Rasnovie zostanie jeszcze rozegrany mieszany konkurs drużynowy. Początek o 9:45.

Więcej o:
Copyright © Agora SA