Kuriozalna prośba Rosjan ws. MŚ w Oberstdorfie. FIS natychmiast odrzucił propozycję

Ze względu na kary nałożone przez Światową Agencję Antydopingową (WADA), Rosjanie będą występować na mistrzostwach świata w Oberstdorfie pod flagą tamtejszego komitetu olimpijskiego. Ich pomysł na zastąpienie hymnu został odrzucony przez FIS - informuje portal rt.com.

WADA w grudniu 2019 roku ukarała Rosję czteroletnim zakazem startu w największych imprezach sportowych za manipulacje w bazie danych moskiewskiego laboratorium antydopingowego. Po odwołaniu się przez "Sborną" do CAS Trybunał skrócił karę do dwóch lat i jest ona liczona od 17 grudnia 2020 roku. W związku z tym sportowcy nie mogą występować pod rosyjską flagą na igrzyskach olimpijskich w Tokio w 2021 roku oraz zimowych igrzyskach w Pekinie w 2022 roku.

Zobacz wideo Minister sportu Witold Bańka w "Wilkowicz Sam na Sam"

Kontrowersyjna propozycja Rosjan na zastąpienie narodowego hymnu. FIS ma jednak inny pomysł

23 lutego 2021 roku rozpoczynają się mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym w Oberstdorfie. Potrwają one do 7 marca tego roku. Rosyjscy sportowcy będą na nich występować pod flagą tamtejszego komitetu olimpijskiego. Jak podaje serwis rt.com, Rosjanie wyszli z propozycją zastąpienia hymnu. Wytypowali oni piosenkę patriotyczną pt. "Katiusza". Zyskała ona popularność podczas II wojny światowej.

Działacze FIS nie zgodzili się na taką propozycję. W zamian podczas dekoracji będzie odtwarzany hymn Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Dlaczego akurat Rosjanie zaproponowali "Katiuszę"? – Tę patriotyczną piosenkę znają nie tylko Rosjanie, ale też ludzie na całym świecie. Dzieci ją wręcz uwielbiają. Stąd nasza sugestia, aby jej użyć jako zamiennik hymnu – mówi jeden z rosyjskich sportowców, cytowany przez rt.com.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.