Duży awans Dawida Kubackiego! Granerud najlepszy w Zakopanem. Koszmar Polaków

To nie był konkurs polskich skoczków. W drugich zawodach podczas dodatkowego weekendu Pucharu Świata w Zakopanem zdyskwalifikowano drugiego w sobotę Andrzeja Stękałę, a punktowało tylko trzech Polaków. Pozytyw stawnowił awans Dawida Kubackiego z jedenastego na szóste miejsce. Wygrał Halvor Egner Granerud, dla którego to już jedenaste zwycięstwo w tym sezonie.

Po niedzielnym prologu polscy kibice mogli być choć trochę zadowoleni - wygrał go Dawid Kubacki, trzech Polaków pojawiło się w najlepszej dziesiątce, a wszystkich siedmiu w trzydziestce. Drugi konkurs podczas dodatkowego weekendu w Zakopanem zmienił jednak wszystko.

Zobacz wideo Adam Małysz zaskoczony formą zawodników Stefana Horngachera

Zła niedziela dla Polaków w Zakopanem. Dyskwalifikacja Stękały

Zaczęło się od słabej pierwszej serii w wykonaniu polskich skoczków - najlepszym z nich byłby Andrzej Stękała, który skoczył 131,5 metra i utrzymywał piąte miejsce po swojej próbie. Jeszcze w trakcie trwania pierwszej rundy został jednak zdyskwalifikowany.

Kontrolerka sprzętu tłumaczy dyskwalifikację wściekłego Stękały. Nie ma mowy o błędzieKontrolerka sprzętu tłumaczy dyskwalifikację wściekłego Stękały. Nie ma mowy o błędzie

- Po swoim całkiem udanym skoku w pierwszej serii Polak został wytypowany do kontroli wyrywkowej przy Seppa Gratzera, kontrolera w Pucharze Świata, na dole skoczni. Niestety jej wynik był bardzo negatywny. Waga nart była przynajmniej blisko kilogram za lekka w stosunku do tej, którą musiałby mieć w trakcie skoku. Wynika to oczywiście z tabeli wzrostu i współczynnika BMI - opisywał tę sytuację dziennikarz Sport.pl, Piotr Majchrzak. 

Andrzej Stękała podczas zawodów Pucharu Świata. Zakopane, Wielka Krokiew, 13 lutego 2021Andrzej Stękała zdyskwalifikowany w Zakopanem! Adam Małysz wyjaśnia, co się stało

Awans Kubackiego, tylko trzech Polaków w punktach

Ostatecznie w najlepszej trzydziestce pojawiło się tylko trzech Polaków. W drugiej serii swoją sytuację poprawił przede wszystkim Dawid Kubacki (128 i 137 metrów), który przed finałową rundą był jedenasty, a skończył rywalizację na szóstym miejscu. 19. pozycja przypadła Klemensowi Murańce (130,5 i 125,5 metra), a 23. Kamilowi Stochowi (128 i 124 metry). 33. miejsce zajął Piotr Żyła (120 metrów), Jakub Wolny (122,5 metra) był 35., a Paweł Wąsek (124 metry) konkurs skończył na 37. pozycji.

Jednak nie Zakopane? Inne polskie miasto może przejąć kolejne konkursy skokówJednak nie Zakopane? Inne polskie miasto może przejąć kolejne konkursy skoków

Konkurs wygrał Halvor Egner Granerud, który odniósł tym samym jedenaste zwycięstwo w tym sezonie. Wyprzedził Słoweńca Anze Laniska i Norwega Roberta Johanssona. Teraz skoczkowie przeniosą się do Rumunii, gdzie będą rywalizować od czwartku, 18 lutego do soboty, 20 lutego.

Więcej o: