Sandro Pertile mówi o turnieju w Polsce. Bardzo ważne słowa dyrektora PŚ

Dyrektor Pucharu Świata w skokach narciarskich, Sandro Pertile potwierdził, że jedną z możliwości zastąpienia odwołanego norweskiego turnieju Raw Air jest zorganizowanie w Polsce podobnego cyklu konkursów. - Pierwsza z obecnie dostępnych opcji to zawody w Planicy. Druga opcja to turniej w Polsce - Wiśle, Szczyrku i Zakopanem - mówił w studiu TVP Sport przed niedzielnym konkursem PŚ.

W ostatnich tygodniach organizatorzy zawodów w Polsce uspokajali, że nie ma takich środków, żeby zastąpić konkursy w ramach odwołanego turnieju Raw Air w Norwegii. W niedzielę w Zakopanem sekretarz generalny Polskiego Związku Narciarskiego, Jan Winkiel mówił o tym, że Polska ma jednak możliwość przeprowadzenia takich konkursów.

Zobacz wideo Jan Winkiel o możliwym przejęciu zawodów Pucharu Świata za odwołane konkursy Raw Air

Sandro Pertile potwierdza szanse na dodatkowe konkursy w Polsce. Turniej w Wiśle, Szczyrku i Zakopanem jedną z opcji zastąpienia Raw Air

- Czekamy kilka dni na kolejne aplikacje. Pierwsza z obecnie dostępnych opcji to dwa weekendy w Planicy: testy przed mistrzostwami świata w narciarstwie klasycznym w 2023 roku na dużej skoczni - Bloudkovej Velikance, a potem zgodnie z planem przenosiny na mamucią Letalnicę i finał sezonu PŚ. Druga opcja to turniej w Polsce - Wisła, Szczyrk i Zakopane - mówił w studiu TVP Sport przed niedzielnym konkursem PŚ, dyrektor cyklu, Sandro Pertile. Potwierdził zatem, że Polacy mogą starać się o przeprowadzenie turnieju na wzór Raw Air.

Kamil StochPolska przejmie norweskie konkursy i zorganizuje nowy turniej w skokach? Norwegowie chcą dopłacić

- Rozmawiamy ze Słoweńcami i polskim związkiem. Czekamy na szczegóły, jest możliwość, że złoży aplikację ktoś jeszcze, też musielibyśmy ją rozważyć - wskazał Pertile. Z naszych informacji wynika, że do sponsorowania imprezy zgłosili się już pierwsi sponsorzy, ale nagłaśnianie sprawy ma w tym jeszcze pomóc. Natomiast większość szczegółów imprezy nie jest jeszcze ustalona, było na to zbyt mało czasu, a pomysł pojawił się w PZN-ie nagle.

Dawid Kubacki odpalił petardę! Nokaut w serii próbnej w ZakopanemDawid Kubacki odpalił petardę! Nokaut w serii próbnej w Zakopanem

Winkiel dawał 10 procent szans. Dodatkowy weekend chce także Planica. Możliwe trzy konkursy w Słowenii

- Skoro od sponsorów padły pytania, czy byśmy nie zrobili dodatkowych konkursów, to głupio byłoby nie siąść i nie porozmawiać - mówił Jan Winkiel w rozmowie z dziennikarzem Sport.pl, Łukaszem Jachimiakiem. - Sekretarz PZN szacował jednak, że na organizację wzorowanego na Raw Air turnieju "Pol Air" szanse są niewielkie. - Daję 10 procent - mówił. Tu po prostu byłoby bardzo mało czasu na dogranie wszystkich organizacyjnych kwestii w aż trzech lokalizacjach. - Za to szanse na zrobienie przez nas jeszcze jednego weekendu oceniam na 50 procent - dodał Winkiel.

Pytanie zatem, czy nie ma możliwości zrobienia konkursów w Polsce w weekend 12-14 marca (zastępstwo za Oslo), a tych w dniach 19-21 marca w Planicy (zastępstwo za Vikersund). Wtedy według wstępnych informacji Sport.pl większa jest szansa na obecność w kalendarzu skoczni imienia Adama Małysza w Wiśle-Malince, a nie kolejny raz Wielkiej Krokwi w Zakopanem.

Dmuchacze na rozbiegu Wielkiej KrokwiDostali 150 zł, jest ich 18 i są wzorowo wytrenowani. Bohaterowie Zakopanego

O konkretnych działaniach organizatorów słoweńskich konkursów informowali natomiast dziennikarz Eurosportu, Kacper Merk i Dominik Formela ze skijumping.pl. Mówili o możliwości rozegrania w Słowenii trzech dodatkowych konkursów w pierwszy weekend, a później Merk napisał jeszcze, że łącznie byłoby ich aż siedem (trzy konkursy indywidualne na Bloudkovej velikance i trzy indywidualne oraz drużynowy na Letalnicy), a decyzja ma zostać podana we wtorek-środę.

Zwróciliśmy się z prośbą o potwierdzenie tych informacji przez komitet organizacyjny w Planicy. - Na razie nie zdradzamy wiele szczegółów, bo to wszystko dzieje się bardzo szybko. Ale potwierdzam, że trwają rozmowy z FIS, poinformujemy, gdy dojdziemy do porozumienia - napisał nam szef biura prasowego zawodów, Tomi Trbovc.

Więcej o: