Weekend w Zakopanem zmienił sezon Graneruda. "To wyzwanie, którego musi się podjąć"

Jakub Balcerski
Wygląda na to, że Halvor Egner Granerud powoli opanowuje swój największy problem podczas zawodów Pucharu Świata w tym sezonie. Nigdzie nie radził sobie tak słabo jak w Zakopanem, a wszystko przez to, że nie był przyzwyczajonych do torów najazdowych na Wielkiej Krokwi. W piątek oddał jednak swój najdłuższy skok na tym obiekcie w tym sezonie, a później zajął drugie miejsce w kwalifikacjach.

"Ten weekend zmienił sezon Graneruda" - tytułował swój czwartkowy artykuł portal vg.no. Norweskim dziennikarzom chodziło o pierwsze zawody Pucharu Świata w Zakopanem w tym sezonie. W styczniu na Wielkiej Krokwi lider klasyfikacji generalnej PŚ miał ogromne problemy z najazdem na progu - uzyskiwał najgorsze prędkości praktycznie w całej stawce. Na początku zastanawiano się, czy nie chodzi o belkę startową. Ale ostatecznie sam Granerud przyznawał, że to problem z jego pozycją i prowadzeniem nart na dojeździe.

Zobacz wideo "Skąd my to znamy?". Niesamowita przemiana Graneruda

Problemy z prędkościami przekuł w rozwój. Przemiana Graneruda w Zakopanem

- Lubię ten obiekt, ale spisywałem się tu źle jak nigdy. Teraz mam nadzieję, że problemy z prędkościami na progu już się nie pojawią. Musiałem długo grzebać w detalach, zupełnych szczegółach, żeby spisać się tu co najmniej dobrze. To weekend, który sprawił, że później mogłem wejść na tak wysoki poziom - opisywał Granerud dla "VG". - Starałem się spojrzeć na wszystko, co mogę zrobić lepiej i znalazłem elementy w pozycji najazdowej, które mogłem poprawić. Skupiłem się na tym w Lahti, Willingen i Klingenthal. Teraz nie chciałbym już być nerwowy i zastanawiać się, czy w pewnym momencie znów nie będę miał słabszych prędkości, a podchodzić do tego na spokojnie i mieć dobre rezultaty - wskazał Norweg.

Komplet Polaków w konkursie w Zakopanem. Najlepszym z nich Stękała. Granerud znowu pokonanyKomplet Polaków w konkursie w Zakopanem. Najlepszym z nich Stękała. Granerud znowu pokonany

Granerudowi przeszkadzały tory. Stoeckl: Musiał nad tym popracować i się przyzwyczaić

Jaki konkretnie problem miał Granerud? Nie mógł się przystosować do torów wyprodukowanych przez Petera Riedela. W teorii te nie powinny być dla niego niczym nowym, bo występują także na kilku innych skoczniach w kalendarzu najważniejszego cyklu w skokach, ale kwestia dostosowania do torów jest bardzo indywidualna. Zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z zawodnikiem tak bardzo skupionym na pracy nad pozycją najazdową jak Granerud.  

- Najazd na próg w Zakopanem nie był perfekcyjny, jeśli mówimy o tego typu torach - plastikowych. Ale to coś, nad czym Halvor pracował przez ostatnie tygodnie - przystosowanie się do nich. Skakanie na innych obiektach pomaga mu się w tym doskonalić. A dobry najazd na próg zależy od wielu czynników - rodzaju torów, użytego plastiku, więc Halvor musiał nad tym popracować i się przyzwyczaić. Zobaczymy, jak to wyszło w ciągu najbliższych dni - mówił w rozmowie ze Sport.pl trener norweskich skoczków, Alexander Stoeckl.

Pierwszy trener Macieja Kota ostro komentuje jego aktualną formę. Pierwszy trener Macieja Kota ostro komentuje jego aktualną formę. "Ten błąd jest karygodny"

"To wyzwanie, którego musi podjąć się Halvor"

Drugi weekend w sezonie 2020/2021 rozgrywany w Zakopanem Granerud rozpoczął od dwóch treningowych skoków na 127,5 i 136 metrów. Miał odpowiednio 43. (88,1 km/h z dziesiątej belki) i 39. (89,6 km/h z trzynastej belki) najlepszą prędkość na progu w stawce 55 zawodników. Granerud nigdy nie był jednak w czołówce najszybciej jeżdżących zawodników, a problemy musiały zacząć stopniowo znikać, jeśli potrafił przekuć pozycję najazdową na dobre odbicie, a później lot i dalekie odległości.

W kwalifikacjach Granerud skoczył 133 metry i zajął drugie miejsce. Na progu uzyskał 89,8 km/h i wolniejszy od niego z zawodników spośród najlepszej "30" serii był jedynie Kamil Stoch, który uzyskał prędkość słabszą o 0,1 km/h. Ogółem wolniejszych od niego było tylko jedenastu zawodników, a wszyscy startowali z tej samej, trzynastej belki, ale odległość i pozytywna reakcja Graneruda wskazują, jakby pokonał największe problemy. A to oznacza, że zrobił kolejny krok naprzód w tym sezonie, stał się jeszcze lepszym skoczkiem.

Dalekie loty Stękały w Zakopanem! Najlepszy z Polaków podczas treningówDalekie loty Stękały w Zakopanem! Najlepszy z Polaków podczas treningów

- Zawsze rozwijasz się, gdy napotykasz przeszkody i starasz się je pokonać. I to wyzwanie, którego musi podjąć się Halvor - tłumaczył nam Alexander Stoeckl. To z tym założeniem do zawodów przystępuje Granerud, którego głównym celem pozostaje zdobycie Kryształowej Kuli za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Były spekulacje, które wskazywały, że pomóc może mu odwołanie marcowego turnieju Raw Air w Norwegii. Jednak FIS planuje wprowadzić za to zastępstwa - cztery konkursy indywidualne, co sprawi, że prawdopodobnie w Polsce Norweg jeszcze nie będzie mógł świętować. To nie zmienia jednak faktu, że zwycięstwa w obu konkursach w Zakopanem są dla niego wręcz kluczowe, a satysfakcja z pokonania przeciwności tylko doda mu motywacji.

Więcej o: