Polscy skoczkowie nie wystąpią na MŚJ! Koronawirus w kadrze

Polski Związek Narciarski wydał komunikat, w którym potwierdził, że polscy skoczkowie nie wystąpią w mistrzostwach świata juniorów w fińskim Lahti. Powodem wykluczenia jest pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa u jednego z zawodników.

- W ramach testów przed zawodami Mistrzostw Świata Juniorów w Lahti, jeden z członków polskiej drużyny skoków narciarskich uzyskał wynik pozytywny na obecność Covid-19. Został natychmiast umieszczony w izolacji i nie ma dostępu do innych zawodników - poinformował we wtorek Polski Związek Narciarski.

Zobacz wideo Halvor Egner Granerud zmierza po Kryształową Kulę. "Rok temu myślał o zakończeniu kariery"

Powtórna seria testów potwierdziła te wyniki. Jeden zawodnik został zakażony koronawirusem, pozostali zostali skierowani na kwarantannę. Trwały jednak rozmowy z fińskim sanepidem dotyczące możliwości ich startu w konkursie mistrzowskim. W środę wieczorem Polski Związek Narciarski opublikował komunikat w tej sprawie, w którym potwierdził, że męska kadra nie wystąpi w mistrzostwach świata juniorów.

Komunikat Polskiego Związku Narciarskiego

Juniorskiej reprezentacji Polski w skokach narciarskich mężczyzn zabraknie niestety na starcie zarówno konkursu indywidualnego, jak i drużynowego Mistrzostw Świata Juniorów w Lahti. Przyczyną jest pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa u jednego z członków naszej reprezentacji.

Przed wyjazdem na zawody do Lahti wszyscy zawodnicy oraz członkowie sztabu szkoleniowego mieli wykonane testy PCR i uzyskali wynik ujemny. Badania kontrolne wykonane w poniedziałek w Lahti w kierunku obecności wirusa zarówno metodą PCR, jak i badania antygenowe dały wynik pozytywny u jednego z członków naszej reprezentacji (pozostałe osoby dwukrotnie uzyskały wynik negatywny). Wynik ten świadczy o obecności wirusa w organizmie i aktywnej infekcji. W związku z faktem, iż pozostali członkowie reprezentacji mieli kontakt z osobą zarażoną, stąd cała reprezentacja Kadry Narodowej Młodzieżowej mężczyzn w skokach narciarskich została odizolowana i skierowana na kwarantannę. Osoba zarażona poddana została 10-dniowej izolacji, natomiast pozostałe osoby będą odbywały 14-dniową kwarantannę.

Osoba zarażona infekcję przechodzi bezobjawowo. Prawdopodobnie osoba ta była w oknie serologicznym, gdyż badania wykonane przed wyjazdem dały wynik ujemny, natomiast testy kontrolne w Lahti uzyskały wynik pozytywny. 

W środę wieczorem (10.02.2021) nastąpi transport całej reprezentacji Polski do Vierumaki, gdzie osoby poddane kwarantannie będą mogły wychodzić na zewnątrz, ale nie będą mogły przebywać w miejscach publicznych. Natomiast osoba zakażona nie będzie miała możliwości opuszczenie miejsca izolacji w Vierumaki.

Fińskie prawo nie zezwala na skrócenie kwarantanny osobom, który uzyskały wynik negatywny, dlatego nasza reprezentacja okres kwarantanny i izolacji spędzi w Finlandii.

Na czwartek MŚJ w Lahti zaplanowano dwa konkursy mężczyzn - 10 lutego zaplanowano konkurs indywidualny, a na 11 konkurs drużynowy. W kadrze Polski znaleźli się: Mateusz Gruszka (AZS Zakopane), Jan Habdas (LKS Klimczok Bystra), Arkadiusz Jojko (Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe), Kacper Juroszek (Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe) i Adam Niżnik (TS Wisła Zakopane).

Więcej o: