Granerud upadł i stracił zwycięstwo w Lahti. "Może nie znam zasad"

- Muszę mieć okazję spytać dobrych norweskich sędziów, dlaczego odjęto mi 34 punkty. Może nie znam wystarczająco zasad. Próbowałem utrzymać się na nogach, ale nie miałem szczęścia - skomentował swój upadek po skoku na 137,5 metra w drugiej serii zawodów w Lahti Halvor Egner Granerud. Gdyby nie on, lider Pucharu Świata wygrałby niedzielny konkurs.

Halvor Egner Granerud prowadził z dużą przewagą po pierwszej serii niedzielnego konkursu indywidualnego podczas zawodów PŚ w Lahti. Skok na 132,5 metra dawał mu ponad dziesięć punktów zapasu nad kolejnymi zawodnikami. 

Zobacz wideo Niemcy prawie 20 lat czekają na wygraną w TCS. "Trudny okres przed Horngacherem"

Upadek Graneruda odebrał mu zwycięstwo w Lahti!

W drugiej serii poleciał jednak jeszcze dalej - uzyskał aż 137,5 metra! Tego skoku jednak nie ustał. To jednak zrozumiałe - Norweg skoczył tylko o pół metra bliżej niż Johann Andre Forfang, gdy w 2017 roku ustanawiał rekord skoczni.

Wszyscy Polacy poza pierwszą dziesiątką! Granerud przeskoczył skocznię i upadł!Wszyscy Polacy poza pierwszą dziesiątką! Granerud przeskoczył skocznię i upadł!

Granerud lądował z przysiadem i próbował podeprzeć tę próbę, ale ostatecznie nie utrzymał równowagi i się wywrócił. To sprawiło, że stracił dużą przewagę, którą miał po pierwszym skoku i spadł na dopiero czwarte miejsce. - Jestem tak wkurzony. To bardzo gorzkie, muszę mieć okazję spytać dobrych norweskich sędziów, dlaczego odjęto mi 34 punkty. Może nie znam wystarczająco zasad, myślałem, że za każdym razem przyznaje się po prostu 11 punktów. Próbowałem utrzymać się na nogach, ale nie miałem szczęścia - komentował Norweg cytowany przez Norweski Związek Narciarski. 

Klasyfikacja generalna Pucharu Narodów w skokach. Ogromna strata PolakówKlasyfikacja generalna Pucharu Narodów w skokach. Ogromna strata Polaków

Norweg pozostał liderem klasyfikacji generalnej PŚ. Teraz czas na Willingen

Konkurs w Lahti wygrał Robert Johansson przed Markusem Eisenbichlerem i Karlem Geigerem. Granerud utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej, gdzie ma już 1006 punktów. Za nim wciąż plasuje się Eisenbichler ze stratą 210 punktów oraz Kamil Stoch, który ma o 445 punktów mniej niż Norweg. 

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata w skokach. Duże zmiany u Kubackiego i ŻyłyKlasyfikacja generalna Pucharu Świata w skokach. Duże zmiany u Kubackiego i Żyły

W kolejny weekend skoczkowie przeniosą się do Niemiec. Tam w Willingen w dniach 29-31 stycznia zaplanowano dwa konkursy indywidualne. Relacje na żywo na Sport.pl.