Jest decyzja ws. turnieju Raw Air. "To szaleństwo"

Wszystko wskazuje, że turniej Raw Air w skokach narciarskich odbędzie się zgodnie z planem. Norweskie Ministerstwo Kultury poinformowało o złagodzeniu restrykcyjnych przepisów dla zawodników zgłoszonych do zaplanowanych na marzec zawodów Pucharu Świata. Władze Oslo nie są zadowolone z tej decyzji.

Jak pisał w swoim tekście Piotr Majchrzak, turniej Raw Air przez pewien czas był zagrożony, jako że "Norwegowie podchodzą do sprawy obostrzeń niezwykle twardo i kwarantanna dotknie także m.in. norweskich skoczków po powrocie z Pucharu Świata w Zakopanem. Kilka dni temu norweskie służby epidemiologiczne zabroniły nawet startu swoim skoczkom w mistrzostwach kraju, które miały się odbyć we wtorek 19 stycznia. Dlatego sport nie jest dla nich żadnym wyjątkiem."

Zobacz wideo "Kamil Stoch ruszył w pogoń za trzecią w karierze Kryształową Kulą"

Koniec końców, przedstawiciele norweskiego rządu ugięli się pod presją, która związana była nie tylko z zawodami w skokach narciarskich, ale również zaplanowanym na 27 marca w Oslo meczu piłkarskim eliminacji do mistrzostw świata, w którym Norwegia zmierzy się z Turcją. 

Jarosław KrzakPolski skoczek wściekły po konkursie w Szczyrku. "Jest mi WSTYD za to"

Pomimo innych zaleceń Norweskiego Inspektoratu Zdrowia, Minister Kultury Abid Raja ogłosił w piątek, że sportowcy biorący udział w tym spotkaniu oraz zawodnicy zgłoszeni do zawodów Pucharu Świata w narciarstwie klasycznym rozgrywanych na norweskiej ziemi, zostaną potraktowani ulgowo i zwolnieni z przymusowej 10-dniowej kwarantanny. To z kolei zapala "zielone światło" dla rozegrania turnieju Raw Air, który miałby się rozpocząć w Oslo kilka dni po mistrzostwach świata w niemieckim Oberstdorfie. 

Warto zaznaczyć, że ta decyzja jeszcze nie jest w stu procentach pewna, bo jak wiadomo wszystko będzie zależało od rozwoju epidemii w Norwegii i Europie, a także od przygotowania przez organizatorów odpowiednich regulacji i protokołów medycznych. Najważniejsze jednak, że władze Norwegii dostrzegły problem, który mógł zabrać im szanse na organizacje ważnej imprezy.

Znamy zarobki skoczków narciarskich. Wysoko Stoch, Żyła i KubackiZnamy zarobki skoczków narciarskich. Wysoko Stoch, Żyła i Kubacki

Turniej Raw Air ma się rozpocząć 12 marca prologiem w Oslo i potrwać 10 dni. Oprócz obiektu w Holmenkollen, skoczkowie będą rywalizować także w Lillehammer, Trondheim oraz na skoczni mamuciej w Vikersund. 

"To szaleństwo"

Przeciwny tej decyzji jest burmistrz Oslo, Raymond Johansen, który stwierdził następująco: - Oczywiście rozważymy odwołanie całego eventu, ale najpierw musimy porozmawiać z organizatorami. To nie chodzi tylko o całą imprezę i jej uczestników, którzy będą przybywać z zagranicy, ale też zagrożenie związane z zignorowaniem zaleceń przez kibiców, którzy mogą pojawić się wokół obiektów i na trasie. To bardzo niepożądana decyzja i jako miasto musimy pomyśleć o odwołaniu całego przedsięwzięcia.

Norwegowie przestrzegają przed nową gwiazdą! Przyćmił Graneruda. Norwegowie przestrzegają przed nową gwiazdą! Przyćmił Graneruda. "Będzie mocny podczas MŚ"

W Oslo mają się odbyć nie tylko zawody w skokach narciarskich, ale również w biegach i biathlonie. - W momencie, gdy wszyscy obawiamy się nowej mutacji wirusa, nasz rząd stawia się Norweskiemu Inspektoratowi Zdrowia i Miastu Oslo, otwierając się na zawody Pucharu Świata w Norwegii. Trzeba na to zareagować - zapowiedział w rozmowie Norweską Agencją Prasową. 

Więcej o: