Kapitalny skok Stękały w Zakopanem! Był najlepszym z Polaków. Zawodzą Stoch i Żyła

Dobre wyniki Polaków podczas treningów w Zakopanem! W pierwszej serii najlepszym z zawodników Michala Doleżala był Dawid Kubacki, a w drugiej Andrzej Stękała, który skoczył aż 136,5 metra. Każdy z nich zajął czwarte miejsce. Obie serie wygrał Japończyk Yukiya Sato.

Zapowiadano, że pogoda podczas zawodów w Zakopanem miała mocno przeszkadzać zawodnikom. Jednak w piątek obie serie treningowe i kwalifikacje miały być bardziej sprawiedliwe, niż zaplanowane na sobotę i niedzielę konkursy indywidualny i drużynowy. Podczas treningów zawodnikom wiało z tyłu od 0,5 do jednego metra na sekundę. 

Zobacz wideo "Kamil Stoch ruszył w pogoń za trzecią w karierze Kryształową Kulą"

Kubacki i Stękała w czołówce pierwszego treningu w Zakopanem! Fatalny skok Żyły

Wiatr nie sprzyjał zwłaszcza w końcówce pierwszego treningu - słabo poradzili sobie wówczas Kamil Stoch (122 metry, dziewiąte miejsce), Markus Eisenbichler (120,5 metra, jedenaste miejsce) i Halvor Egner Granerud (117,5 metra, trzynaste miejsce). Serię wygrał rekordzista Wielkiej Krokwi - Japończyk Yukiya Sato, który osiągnął 129,5 metra. Jednak dalej od niego skoczył drugi Daniel Huber, który uzyskał 134,5 metra. Trzecie miejsce zajął natomiast Norweg Robert Johansson (127,5 metra). 

Adam Małysz i Kamil Stoch, Zakopane 2011Małysz w szpitalu usłyszał ryk. "No, Kamil wygrał!". Pointner żądał odwołania zawodów

Najlepszym z Polaków w pierwszym treningu był czwarty Dawid Kubacki, który skoczył 125,5 metra. O wiele dalej od niego, bo na 133. metrze lądował piąty Andrzej Stękała. W najlepszej "dziesiątce" znalazł się jeszcze wspomniany Kamil Stoch, a siedemnastą pozycję zajął Paweł Wąsek (124 metry). Nieco słabiej spisali się 33. Jakub Wolny (116,5 metra), 35. Klemens Murańka (116 metrów) i 40. Piotr Żyła (109 metrów) po fatalnym skoku. 

Bomba Andrzeja Stękały! Słabiutki skok Graneruda

Drugą serię treningową ponownie wygrał Sato, tym razem po skoku na 136,5 metra. Drugi był Niemiec Pius Paschke (134,5 metra), a trzeci jego rodak Markus Eisenbichler (127,5 metra). 

Adam Małysz i Andreas GoldbergerAdam Małysz zabrał głos nt. pogróżek, które dostaje Goldberger. "Dzwonił do mnie z przeprosinami"

Najlepszym z Polaków, który skoczył tyle samo, ile Yukiya Sato - 136,5 metra - był Andrzej Stękała. W najlepszej "dziesiątce" znalazł się także szósty Dawid Kubacki (127,5 metra). Nieco słabiej wypadli 18. Kamil Stoch (120,5 metra), 24. Piotr Żyła (120 metrów), 26. Paweł Wąsek  (122 metry) ex aequo z Klemensem Murańką (122,5 metra), a 36. Jakub Wolny (115,5 metra).

Zaskakująco słabo spisał się lider Pucharu Świata, Halvor Egner Granerud, który po skoku na 116 metrów był 35. Nieco gorsza odległość Stocha wynikała prawdopodobnie z przystosowywania pozycji najazdowej do zmienianej belki w trakcie treningu. U Piotra Żyły nie funkcjonowało odbicie - oba skoki mocno spóźnił.

Piotr Żyła odebrał Złotego Bażanta z rąk Stękały. Piotr Żyła odebrał Złotego Bażanta z rąk Stękały. "Uj juj jak piknie jak magicznie"

Kwalifikacje w Zakopanem rozpoczną się o godzinie 18. W sobotę zaplanowano konkurs drużynowy, a w niedzielę indywidualny. Relacja na żywo na Sport.pl.