Chaotyczne kwalifikacje bez Polaków zakończone. Sensacyjny zwycięzca, Eisenbichler daleko

Phillipp Aschenwald niespodziewanie wygrał kwalifikacje do konkursu Pucharu Świata w Oberstdorfie. Polacy nie wystartują w pierwszych zawodach Turnieju Czterech Skoczni, a polskich kibiców mógł bardzo zaboleć obrazek na którym widać nazwiska Polaków, którzy zostali zdyskwalifikowani.

Poniedziałkowe kwalifikacje do konkursu Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie były smutne dla polskich kibiców. Zabrakło w nich naszych zawodników, którzy zostali wykluczeni przez lokalny sanepid. W niedzielę wieczorem okazało się, że pozytywny wynik testu na koronawirusa miał Klemens Murańka, a dzień później, w atmosferze chaosu, podjęto decyzję o wykluczeniu naszej kadry. – Nie mieliśmy innego wyjścia – przekonywał Florian Stern, sekretarz generalny zawodów w Oberstdorfie, choć np. Niemcy mogli wystartować normalnie nawet mimo zakażenia u jednego z fizjoterapeutów.

Zobacz wideo Świat czeka na walkę Joshua vs Fury. "Przy takich walkach to jest zawsze wielki biznes"

TCS: Eisenbichler pokazał moc w Oberstdorfie

Mimo narzekań, protestów i prób odmiany sytuacji, Polaków zabrakło na skoczni w Oberstdorfie. To wyklucza ich z walki o triumf w Turnieju Czterech Skoczni, w której faworytami są Markus Eisenbichler i Halvor Egner Granerud. Niemiec podczas treningów najpierw był drugi, a potem, w drugiej sesji, nie dał szans rywalom. W kwalifikacjach główny kandydat do triumfu jednak rozczarował. Był dopiero 25. po skoku na 114 metrów. Norweg poradził sobie lepiej. Pofrunął 122 metry i był drugi, a niespodziewanie wygrał Phillipp Aschenwald – 128,5 metra. 

Polscy skoczkowie komentują decyzję Polscy skoczkowie jednoznacznie komentują wykluczenie. Maciej Kot zrobił to najkrócej

Bez sensacji w kwalifikacjach, będzie ciekawy konkurs?

Poniedziałkowe kwalifikacje toczyły się w zmiennych warunkach pogodowych. Zawodnikom przeszkadzał wiatr w plecy. Długie skoki, jak ten Aschenwalda, oglądaliśmy sporadycznie. W Oberstdorfie latano krótko, warunki były zmienne, ale niespodzianek zabrakło. Wśród skoczków, którzy nie wywalczyli kwalifikacji do wtorkowego konkursu, nie było żadnych znanych nazwisk poza Zigą Jedlarem, który nie poradził sobie z wiatrem i pofrunął ledwie 98,5 metra. Sporo dobrych zawodników (jak np. Mackenzie Byd Clowes, Johan Andre Forfang, Pius Paschke, Yukiya Sato czy Peter Prevc) nie odnalazło się dobrze w trudnych warunkach. Zajęli oni miejsca w dolnej połowie stawki, co gwarantuje nam ciekawe rywalizacje w systemie KO.

Wtorkowy konkurs w Oberstdorfie rozpocznie się o 16:30. 

Więcej o: