Jest wytłumaczenie decyzji o wykluczeniu Polaków. Sekretarz nie zna odpowiedzi na podstawowe pytanie

Jakub Balcerski
Polscy skoczkowie zostali wykluczeni z zawodów w Oberstdorfie otwierających 69. Turniej Czterech Skoczni. Informację potwierdzili organizatorzy. - Polacy mają automatyczną kwarantannę, o ich starcie w kolejnych konkursach zdecydują lokalne władze sanitarne - tłumaczą. Jednak nie byli w stanie odpowiedzieć na podstawowe pytanie - ile ona miałaby potrwać?

W poniedziałek przed południem pojawiła się informacja, wedle której Polacy nie wezmą udziału w treningach i kwalifikacjach do pierwszego konkursu 69. Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie ze względu na potwierdzony pozytywny test Klemensa Murańki z niedzieli. Tym samym zawodnicy kadry Michala Doleżala nie wystartują w całej imprezie, a maksymalnie w trzech konkursach. 

Zobacz wideo "Stoch przegrał z własnymi oczekiwaniami, Stękała może dać nam dużo radości"

Polacy wykluczeni z zawodów w Oberstdorfie. Co z dalszą częścią Turnieju?

- Decyzję podjęły lokalne władze sanitarne w poniedziałek rano. Polacy mają automatyczną kwarantannę ze względu na jeden przypadek zakażenia koronawirusem i okoliczności logistyczne czy transportowe przy dotarciu na Turniej - przekazali nam organizatorzy na specjalnym spotkaniu z dziennikarzami. Co z dalszym udziałem zawodników w imprezie? - Testy będą powtarzane kolejny raz, ale to już nie nasza decyzja. Lokalne władze kolejnych miejscowości zdecydują o udziale w zawodach w Garmisch-Partenkirchen, Innsbrucku i Bischofshofen. Jeśli zostaną tu potwierdzeni z możliwością wyjazdu, to będą mogli udać się do Polski lub na kolejne konkursy. Jeśli nie, czeka ich kwarantanna - powiedzieli organizatorzy. Florian Stern, sekretarz generalny Turnieju nie potrafił nawet sprecyzować, czy w Niemczech w tym momencie trwa ona dziesięć, czy czternaście dni. Z naszych informacji wynika, że dziesięć. To oczywiście wartość w przypadku, gdy wynik Klemensa Murańki będzie pozytywny. On ma się pojawić w poniedziałek wieczorem.

Polacy nie wystąpią na TCS po raz pierwszy od prawie 40 lat. Wtedy zatrzymał ich stan wojennyPolacy nie wystąpią na TCS po raz pierwszy od prawie 40 lat. Wtedy zatrzymał ich stan wojenny

Na konferencji pojawił się też inny zgrzyt w rozumowaniu organizatorów TCS. Ogółem były cztery pozytywne przypadki (poza członkami drużyn także jeden członek komitetu organizacyjnego wykryty bardzo wcześnie oraz dziennikarz międzynarodowej stacji telewizyjnej) spośród 760 testów wykonanych w ciągu ostatnich dwóch dni, po przyjeździe ekip do Oberstdorfu. W tym wykryto jeden w niemieckiej drużynie - to fizjoterapeuta, który miał jednak nie mieć żadnego kontaktu z zawodnikami ani członkami sztabu. Dlaczego? Tego nie wyjaśniono.

FIS tłumaczy, dlaczego Niemcy mogą skakać mimo koronawirusa. Absurd goni absurdFIS tłumaczy, dlaczego Niemcy mogą skakać mimo koronawirusa. Absurd goni absurd

- To decyzja lokalnych władz sanitarnych. Wierzymy im, a poza tym było przeprowadzone dogłębne dochodzenie odnośnie tego, czy był bezpośredni kontakt z zawodnikami - opisał Stern. Żadnego konkretnego komunikatu władz sanitarnych nie przedstawiono. 

Organizatorzy tłumaczą decyzję ws. Polaków. "Nie chcemy więcej zakażeń"

- Lokalne władze naprawdę szukały możliwości dopuszczenia Polaków do zawodów, ale nie było takiej możliwości ze względu na bezpieczeństwo innych. Nie chcemy więcej zakażeń przez podjęcie złej decyzji - zakończył Stern. 

Lider Pucharu Świata jednoznacznie ocenił wykluczenie Polaków z 1. konkursu Turnieju Czterech SkoczniLider Pucharu Świata jednoznacznie ocenił wykluczenie Polaków z 1. konkursu Turnieju Czterech Skoczni

W Oberstdorfie trwają już treningi przed poniedziałkowymi kwalifikacjami do pierwszego konkursu 69. TCS. Pierwszą z serii wygrał Austriak Stefan Kraft, a w drugiej najlepszy był Niemiec Markus Eisenbichler. Początek kwalifikacji bez udziału Polaków zaplanowano na godzinę 16:30. Mieli w nich wystartować Kamil Stoch, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Andrzej Stękała, Klemens Murańka, Aleksander Zniszczoł i Maciej Kot. Konkurs w Oberstdorfie będzie pierwszymi zawodami TCS od 1996 roku, w których Polacy nie wezmą udziału. 

Więcej o: