Oficjalnie: Polscy skoczkowie wykluczeni z pierwszego konkursu Turnieju Czterech Skoczni!

Reprezentacja Polski została wykluczona ze startu w pierwszym konkursie Turnieju Czterech Skoczni! Taką decyzją podjął niemiecki sanepid. Oznacza to, że tracimy szanse na zwycięstwo w całym cyklu. Nie wiadomo jeszcze, czy Polacy będą mogli przystąpić do kolejnych zawodów. O tym zdecydują kolejne testy.

Wśród polskich skoczków pojawiło się zakażenie koronawirusem. Pozytywny wynik testu na koronawirusa miał Klemens Murańka. Jak poinformował dziennikarz Sport.pl, Piotr Majchrzak, wynik miał być jednak częściowo lub słabo pozytywny i kadra chciała powtórzenia testu. Do tej pory oczekiwano na decyzję niemieckiego sanepidu ws. ich startu w poniedziałkowych treningach i kwalifikacjach w Oberstdorfie.

Zobacz wideo "Stoch przegrał z własnymi oczekiwaniami, Stękała może dać nam dużo radości"

Polscy skoczkowie nie wystartują

- Z powodu pozytywnie przetestowanego skoczka cała polska drużyna została wykluczona z imprezy otwierającej Turniej Czterech Skoczni w Oberstdorfie. Klemens Muranka uzyskał wynik pozytywny w obowiązkowym teście PCR komitetu organizacyjnego w niedzielę 27 grudnia. Jego koledzy z drużyny mieli negatywny wynik testu, ale należą do grupy kontaktowej 1, co oznacza, że albo mieli bezpośredni kontakt twarzą w twarz z więcej niż 15 minut lub przebywali razem w zamkniętym pomieszczeniu lub nawet pojeździe dłużej niż 30 minut - czytamy w oficjalnym komunikacie.

- Bardzo żałujemy tej decyzji, ale dla ochrony wszystkich innych sportowców nasz wydział zdrowia nie miał innego wyjścia. Decyzją władz nie możemy pozwolić polskiej drużynie wystartować w Oberstdorfie - mówi Florian Stern, Sekretarz Generalny imprezy w Oberstdorfie. 

Polacy będą mogli wrócić do Turnieju

Zakres kwarantanny dla polskich skoczków narciarskich i personelu pomocniczego nie został jeszcze określony. - Tutaj wciąż czekamy na dalsze testy. O ile te są negatywne, to jest szansa, że Polska będzie mogła wrócić do turnieju - powiedział Florian Stern.

Ostatni Turniej Czterech Skoczni bez polskich skoczków to 30. edycja imprezy, która odbyła się w sezonie 1981/1982. Polacy nie wystąpili w niej ze względu na wprowadzenie stanu wojennego. Wówczas klasyfikację generalną wygrał reprezentant NRD, Manfred Deckert.

Więcej o: