Kolejne konkursy skoków w Polsce? Tym razem nie Wisła i Zakopane! "Toczą się rozmowy"

Jakub Balcerski
Możliwe, że Polska przejmie organizację kolejnych zawodów w skokach narciarskich. Tym razem chodzi o cykl FIS Cup, którego konkursy miałyby się odbyć na kompleksie Skalite w Szczyrku. - Toczą się rozmowy z federacją, nie jesteśmy jedynym kandydatem - mówi Sport.pl członek komisji kalendarzowej FIS, Wojciech Gumny. W zawodach może wystartować nawet część polskiej kadry narodowej.

Niedawno organizator igrzysk olimpijskich w Pekinie ogłosił, że ze względu na epidemię koronawirusa nie będzie możliwe przeprowadzenie prób przedolimpijskich w większości zimowych dyscyplin. Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) potwierdziła, że nie będzie to możliwe m.in. w skokach narciarskich.

Zobacz wideo "Stoch przegrał z własnymi oczekiwaniami, Stękała może dać nam dużo radości"

Szczyrk w kalendarzu FIS Cup? "Omawialiśmy propozycję, ale jeszcze nie podjęliśmy decyzji"

Odwołano jednak nie tylko zawody Pucharu Świata, ale także Pucharu Kontynentalnego i FIS Cup. O ile wiemy już, że w PŚ te zawody zostaną zastąpione konkursami w Klingenthal i Wiśle lub Zakopanem, tak w pozostałych cyklach FIS nie znaleziono jeszcze miejsc, które pojawią się w kalendarzach zamiast Zhangjiakou. 

Jakub Wolny wygrał zawody w Engelbergu! Co za awans w drugiej seriiJakub Wolny wygrał zawody w Engelbergu! Co za awans w drugiej serii

 - W niedzielę na zarządzie PZN dowiedzieliśmy się, że są szanse dodatkowych zawodów FIS, więc może te opcje się jeszcze pojawią. Ale to są jeszcze rozmowy z federacją, niczego nie wiadomo. Być może lepiej będzie wystartować nawet tą szerszą grupą w zawodach niższej rangi jak FIS Cup. Może być tak, że chłopaki pojawią się w ramach treningu w konkursach tego cyklu w Zakopanem 9 i 10 stycznia - zdradził Sport.pl w rozmowie asystent trenera polskiej kadry Michala Doleżala, Maciej Maciusiak.

Ustaliliśmy, że te "dodatkowe zawody" to konkursy cyklu FIS Cup. I mogą się odbyć w Polsce, bo kandydatem do ich organizacji jest kompleks Skalite w Szczyrku. - Na zarządzie omawialiśmy kwestię propozycji od FIS, żeby zorganizować tam te konkursy. Jeszcze nie podjęliśmy decyzji, czy się w to zaangażujemy, toczą się rozmowy z federacją. Nie jesteśmy jedynym kandydatem - zdradził nam członek komisji kalendarzowej, Wojciech Gumny. Propozycję od FIS ma mieć także szwedzkie Falun.

Polak już na podium klasyfikacji generalnej! Fantastyczne wieści dla naszych skoczkówPolak już na podium klasyfikacji generalnej! Fantastyczne wieści dla naszych skoczków

Co z kibicami w Zakopanem? Organizatorzy poczekają do końca roku, choć to już prawie pewne

Dla polskich zawodników wobec odwoływania coraz większej liczby zawodów cyklów niższej rangi kolejne zawody w Polsce mogą być jedną z niewielu szans do rywalizacji tej zimy. W Pucharze Świata mamy tylko siedem miejsc w i tak najwyższej możliwej kwocie startowej, a w samej kadrze narodowej jest już trzynastu skoczków. 

Kamil StochTajner porównał Stocha do Małysza: Jak Adam był drugi, to pisali, że jest jak Gołota

Najbliższe zawody cyklu FIS Cup zaplanowano na dni 9-10 stycznia w Zakopanem. Na razie miałyby się odbyć planowo, choć jak słyszymy, ich organizacja zależy także od sytuacji epidemicznej w Polsce. Podobnie ma się sprawa udziału publiczności w zawodach Pucharu Świata. Tam sprawa jest już prawie pewna - kibiców ma nie być, choć organizatorzy poczekają z oficjalną decyzją do końca roku.