Polak już na podium klasyfikacji generalnej! Fantastyczne wieści dla naszych skoczków

Po zwycięstwie w niedzielnym konkursie Pucharu Kontynentalnego w Engelbergu Jakub Wolny jest już trzeci w klasyfikacji generalnej cyklu. Polak jest także liderem klasyfikacji czwartego periodu PK. Już w poniedziałek może zapewnić polskim skoczkom zachowanie dodatkowego, siódmego miejsca na zawody PŚ w piątym periodzie.

Wolny po poprzednich konkursach Pucharu Kontynentalnego w Ruce był piąty w klasyfikacji generalnej cyklu z dorobkiem 123 punktów. O zaledwie jeden punkt przegrał wówczas rywalizację z Maciejem Kotem o wyjazd na 69. Turniej Czterech Skoczni. To on zajął wywalczone przez Polaków w Finlandii dodatkowe miejsce w kwocie startowej na czwarty period Pucharu Świata. 

Zobacz wideo "Stoch przegrał z własnymi oczekiwaniami, Stękała może dać nam dużo radości"

Wielka forma Wolnego! Już w poniedziałek może być liderem klasyfikacji generalnej PK!

Polak teraz dalej udowadnia, że jest w świetnej formie - w niedzielę wygrał konkurs PK w Engelbergu i awansował po świetnym skoku w drugiej serii aż z szóstego miejsca na pierwsze. Dzięki temu osiągnięciu Wolny jest już na podium klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego.

Jakub Wolny wygrał zawody w Engelbergu! Co za awans w drugiej seriiJakub Wolny wygrał zawody w Engelbergu! Co za awans w drugiej serii

Ma 223 punkty i zajmuje trzecią pozycję. Traci 39 punktów do prowadzącego Austriaka Jana Hoerla i 37 do drugiego Stefana Rainera. Już w poniedziałek Polak będzie mógł jednak wyprzedzić obu tych skoczków, bo nie ma ich na zawodach w Engelbergu. Wolny ma przewagę 46 punktów nad czwartym Clemensem Leitnerem. 

W pierwszej "dziesiątce" klasyfikacji znalazło się jeszcze dwóch Polaków - Maciej Kot (124 punkty) na piątym i Paweł Wąsek (122 punkty) na szóstym miejscu. Dwunastą pozycję zajmuje Tomasz Pilch (82 punkty), Stefan Hula (32 punkty) jest 26., a Jarosław Krzak (3 punkty) zajmuje 51. pozycję. 

Kamil StochTajner porównał Stocha do Małysza: Jak Adam był drugi, to pisali, że jest jak Gołota

Fenomenalna sytuacja polskich skoczków! Utrzymają dodatkowe miejsce na Puchar Świata?

W Engelbergu toczy się także walka o dodatkowe miejsca do kwoty startowej na piąty period Pucharu Świata. Kwota jest ustalana na podstawie wyników w rankingu WRL, a także najlepszych pozycji w poprzednim periodzie zawodów rangi Pucharu Kontynentalnego. A że zawody w Szwajcarii są jedynymi w tym periodzie po tym, jak odwołano konkursy w Planicy, to decydują o tym, jakie trzy kraje będą miały powiększoną kwotę. 

Na ten moment byłby to Polska, Austria i Słowenia. Polacy mają już powiększoną kwotę, z której skorzystali na zawody Turnieju Czterech Skoczni i konkursy w Titisee-Neustadt, które zaplanowano tuż po nim. Teraz dzięki postawie Wolnego mogą ją podtrzymać na zawody piątego periodu - czyli jeden z konkursów w Zakopanem (w drugim będzie obowiązywała kwota narodowa do 13 zawodników), a także oba w Lahti i Willingen. 

Upadek Lukasa MuelleraTragiczny wypadek na skoczni. Skoczek złamał kręgosłup. "Wygrałem los na loterii"

Do zapewnienia Polsce dodatkowego miejsca potrzeba Wolnemu tylko 18 punktów. O dodatkowe miejsce walczy bowiem z Norwegiem Robinem Pedersenem, który w niedzielę był dopiero czternasty po dyskwalifikacji Sondre Ringena, który początkowo w wynikach widniał na czwartym miejscu. Sytuacja polskich skoczków jest zatem świetna i można powiedzieć, że podobnie jak Austriacy i Słoweńcy dodatkowe miejsce mamy już praktycznie pewne - poza Wolnym przed Pedersenem w klasyfikacji są bowiem także Paweł Wąsek i Tomasz Pilch. Poniedziałkowy konkurs w Engelbergu rozpocznie się o 11, a godzinę wcześniej odbędzie się seria próbna. O 14:30 zaczną natomiast skakać w 69. Turnieju Czterech Skoczni. Wtedy rozpoczną się oficjalne treningi w Oberstdorfie, a dwie godziny później zaplanowano rozegranie kwalifikacji. Relacje na żywo na Sport.pl.

Więcej o: