Spadek Polaków w Pucharze Narodów pomimo świetnych wyników! Zmiana lidera [KLASYFIKACJA]

Polacy nie są już na drugiej pozycji w klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów! Po świetnym weekendzie w Niżnym Tagile na pierwszą pozycję awansowali Norwegowie. Kadra Michala Doleżala straciła do nich mniej punktów, niż można było się spodziewać.

Niemcy, którzy byli liderami klasyfikacji przed weekendem w Niżnym Tagile mieli nad Polakami sporą, 203-punktową przewagę. Po zawodach w Rosji Niemcy nie są na pierwszej pozycji, a polscy skoczkowie spadli na trzecie miejsce. Strata kadry Doleżala do nowych liderów, Norwegów nie wzrosła jednak tak znacznie, jak można się było tego spodziewać. 

Zobacz wideo Na co stać polskich skoczków? "Stoch jest zmotywowany i bardzo dobrze przygotowany"

Polacy wyprzedzeni w Pucharze Narodów. Strata do liderów wzrosła do ponad 300 punktów, ale mogła być większa

To właśnie kadra Norwegii sprawiła, że Polacy spadli na trzecie miejsce w klasyfikacji. Po niedzielnym norweskim podium - wygrał Halvor Egner Granerud przed Robertem Johanssonem i Mariusem Lindvikiem - Norwegowie mają już 1164 punkty w Pucharze Narodów. Niemcy tracą do nich zaledwie 20 punktów.

Życiowy rezultat Pawła Wąska! Polak w czołówce zawodów w Niżnym Tagile!Życiowy rezultat Pawła Wąska! Polak w czołówce zawodów w Niżnym Tagile!

Polacy z dorobkiem 856 punktów znaleźli się na trzeciej pozycji. Dzięki świetnym występom Aleksandra Zniszczoła i Pawła Wąska kadra Michala Doleżala, pomimo braku najlepszych zawodników w składzie na rosyjskie konkursy PŚ, traci do Norwegów o 105 punktów więcej niż brakowało im do Niemców po konkursach w Ruce - aktualnie jest to 308 punktów.

Strata Polaków do liderów mogłaby być wyższa, ale najlepszy zawodnik niemieckiej kadry, Markus Eisenbichler najpierw zaliczył najwyższy spadek w historii zawodów PŚ w sobotę, a w niedzielę nie był w stanie przeciwstawić się Norwegom. Gdyby wygrał pierwszy konkurs, sytuacja w klasyfikacji mogłaby być zupełnie inna. 

Dawid Kubacki w KuusamoPonad 250 punktów straty najlepszego z Polaków do lidera PŚ. Spory awans Wąska!

Spokojnie wygląda natomiast przewaga Polaków nad kolejnymi reprezentacjami. Austriacy tracą do nich 108 punktów, a Japończycy już 291. Ci pierwsi nie mogli zdobyć punktów w drugim konkursie - czterech austriackich skoczków miało pozytywny wynik testu na koronawirusa i cała kadra nie wzięła udziału w kwalifikacjach, a później pierwszej serii zawodów.

Klasyfikacja generalna Pucharu Narodów: 

 1. Norwegia - 1164 punkty
 2. Niemcy - 1144 punkty
 3. Polska - 856 punktów
 4. Austria - 748 punktów
 5. Japonia - 565 punktów
 6. Słowenia - 519 punktów
 7. Rosja - 181 punktów
 8. Szwajcaria - 148 punktów
 9. Kanada - 29 punktów
 10. Estonia - 24 punkty
 11. Finlandia - 11 punktów
 12. Włochy - 8 punktów
 13. USA - 3 punkty
 14. Czechy i Bułgaria - 0 punktów

Michal Doleżał podał kadrę na MŚ w lotach narciarskich! Zdecydowały dwa ostatnie konkursyMichal Doleżał podał kadrę na MŚ w lotach narciarskich! Zdecydowały dwa ostatnie konkursy

Kolejne zawody PŚ odbędą się dopiero w weekend 19-20 grudnia w Englebergu w Szwajcarii. W przyszły weekend zaplanowano mistrzostwa świata w lotach narciarskich w Planicy. Impreza w Słowenii nie liczy się do klasyfikacji PŚ. Zaprezentuje się tam sześciu polskich skoczków - Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Klemens Murańka, Andrzej Stękała oraz bardzo dobrze prezentujący się w Niżnym Tagile Aleksander Zniszczoł.