Świetne skoki Polaków na treningach! Wąsek w ścisłej czołówce!

Rezerwowi zawodnicy kadry Michala Doleżala dobrze spisali się podczas piątkowych treningów przed kwalifikacjami do zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich. W czołówce znaleźli się Aleksander Zniszczoł oraz Paweł Wąsek, który w drugim treningu był nawet siódmy. Obie serie zdominowali Norwegowie.

Niżny Tagił to trzeci przystanek tego sezonu Pucharu Świata. W rywalizacji nie wezmą udziału najlepsi Polacy: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Klemens Murańka i Andrzej Stękała po konkursach w Ruce wrócili do kraju i w Zakopanem spokojnie trenują przed mistrzostwami świata w lotach narciarskich. Do Rosji poleciała zatem reszta kadry narodowej: Aleksander Zniszczoł, Paweł Wąsek (jedyny spośród polskich skoczków w Rosji, który startował w Ruce), Jakub Wolny, Maciej Kot, Stefan Hula, Tomasz Pilch.

Zobacz wideo Na co stać polskich skoczków? "Stoch jest zmotywowany i bardzo dobrze przygotowany"

Treningi zdominowane przez Norwegów. Dobra dyspozycja polskich skoczków 

W pierwszym treningu znakomicie spisali się Norwegowie. Aż czterech zawodników Alexandra Stoeckla znalazło się w czołowej "szóstce" serii - wygrał Halvor Egner Granerud, który skoczył 133 metry i wyprzedził Daniela Andre Tande (129,5 metra) i Niemca Markusa Esinebichlera (127,5 metra). Na czwartej pozycji znalazł się Johann Andre Forfang (126 metrów), piątej Anze Lanisek ze Słowenii (125 metrów), a na szóstej Robert Johansson (124 metry). 

Imponujące decyzje Stefana Horngachera. Niemal całkowity zakaz opuszczania pokojówImponujące decyzje Stefana Horngachera. Niemal całkowity zakaz opuszczania pokojów

Polacy wypadli naprawdę dobrze. Wydawało się, że przez puszczenie do Rosji "rezerw" reprezentacji, wyniki będą dość słabe, a w już w pierwszym treningu jeden ze skoczków znalazł się nawet w najlepszej "dziesiątce". To Aleksander Zniszczoł, który był dziesiąty po skoku na 123 metry. 18. pozycja przypadła Pawłowi Wąskowi (121,5 metra), 26. Jakubowi Wolnemu (121 metrów), 28. Maciejowi Kotowi (118,5 metra), 36. Stefanowi Huli (118 metrów), a 42. Tomaszowi Pilchowi (114,5 metra). 

Jacek WołodygaByły polski skoczek narciarski nie żyje. Przegrał walkę z Covid-19

Drugi trening wygrał Halvor Egner Granerud (130,5 metra) przed Markusem Eisnebichlerem (129 metrów) i Robertem Johanssonem (128,5 metra). Najwyżej z polskiej kadry tym razem uplasował się Paweł Wąsek. Polak zajął siódme miejsce po skoku na 126,5 metra.

O pół metra dalej od Wąska skoczył Aleksander Zniszczoł, który zajął czternaste miejsce. Pozostali Polacy znaleźli się w czwartej i piątej "dziesiątce" - Jakub Wolny był (120,5 metra) 31., Tomasz Pilch (118,5 metra) 33., Maciej Kot (116,5 metra) 36., a Stefan Hula (110,5 metra) zakończył rywalizację na 47. miejscu.  

Gwiazda skoków niespodziewanie zrezygnowała z PŚ w Niżnym Tagile. Bardzo poważny powódGwiazda skoków niespodziewanie zrezygnowała z PŚ w Niżnym Tagile. Bardzo poważny powód

Tylko jeden zawodnik odpadnie w kwalifikacjach

W piątkowych kwalifikacjach w Niżnym Tagile wystartuje podobnie, jak w obu treningach zaledwie 51 zawodników, co sprawia, że awansu do konkursu indywidualnego w sobotę nie wywalczy tylko jeden skoczek. Początek kwalifikacji o godzinie 15:30. Transmisję można oglądać na kanale Eurosport 1. Relacja na żywo na Sport.pl.