Mistrzostwa Świata juniorów w Zakopanem zostaną odwołane? "Duże ryzyko"

Złymi wieściami podzieliła się dzisiaj na Twitterze Justyna Kowalczyk-Tekieli. Była biegaczka narciarska napisała, że przyszłoroczne mistrzostwa świata juniorów w Zakopanem nie odbędą się. - To nie jest jeszcze oficjalna informacja, ale tak najprawdopodobniej będzie. Czeka nas jeszcze rozmowa z FIS-em - poinformował Sportsinwinter.pl Jan Winkiel, sekretarz generalny PZN.

Pandemia koronawirusa wciąż nastręcza wielu problemów organizatorom sportowym. Kibice narciarstwa klasycznego w Polsce nie będą zadowoleni. Mistrzostwa świata juniorów nie dojdą bowiem do skutku. Taką informacją podzieliła się dzisiaj na Twitterze Justyna Kowalczyk-Tekieli. W rozmowie ze Sportsinwinter.pl Jan Winkiel, sekretarz generalny Polskiego Związku Narciarskiego nieoficjalnie potwierdził tę informację. – To nie jest jeszcze oficjalna informacja, ale tak najprawdopodobniej będzie. Czeka nas jeszcze rozmowa z FIS-em – przyznał.

Zobacz wideo Adam Małysz: W Lahti byłem potwornie zły. Nie wierzyłem w to, co robił Karl Geiger, że to taki fighter. Czułem, że inni coś mieli

MŚJ 2021 w Zakopanem nie odbędą się? "Duże ryzyko epidemiologiczne"

Powodów odwołania imprezy jest kilka. Przepisy wprowadzone w kraju zabraniają organizowania wydarzeń sportowych powyżej 250 uczestników. W przypadku mistrzostw świata liczba zawodników czy sztabów szkoleniowych z pewnością byłaby wyższa. - Kolejny powód jest taki, że zakopiański sanepid mocno odradzał Wojtkowi Gumnemu z komitetu organizacyjnego przeprowadzenie tych mistrzostw. To ze względu na duże ryzyko epidemiologiczne - mówił Winkiel.

Sekretarz generalny PZN podkreślił również podstawową zasadę mistrzostw świata, czyli otwarty dostęp dla wszystkich państw zrzeszonych w FIS. - Dla wielu państw Polska ma zamknięte swoje granice i nie można byłoby tej zasady spełnić. Dlatego też podjęliśmy decyzję o odwołaniu imprezy i postaramy się zorganizować ją w kolejnym sezonie - dodał Jan Winkiel.

Skoro zatem juniorskie mistrzostwa zostaną odwołane, pojawia się znowu obawa o te dla seniorów. Zdaniem Winkiela na razie nie ma powodów do obaw. Może okazać się tak, że MŚ w Oberstdorfie będą jedyną większą imprezą w nadchodzącym sezonie. - Mistrzostwa dla seniorów zdecydowanie łatwiej jest zorganizować. FIS traktuje seniorów, jak osoby świadome i dbające o zasady. W przypadku juniorów jest trochę inaczej. Państwa też inaczej podchodzą do rywalizacji seniorów, łatwiej o pewne złagodzenie restrykcji wyjazdowych. FIS podkreśla jedno, że priorytetem są Puchary Świata i mistrzostwa. Tego się trzymamy - zakończył Jan Winkiel.

Więcej o sportach zimowych przeczytasz na portalu sportsinwinter.pl.

Masz ciekawy temat związany ze sportem? Wiesz o czymś, co warto nagłośnić? Chcesz zwrócić uwagę na jakiś problem? Napisz do nas: sport.kontakt@agora.pl

Przeczytaj także: