Polacy będą odpowiadać za największą skocznię świata! Historyczny powrót

Polska firma spod Bydgoszczy zaprojektuje największą skocznię narciarską na świecie. Skocznia narciarska w Harrachovie ma przebić rozmiarami Letalnicę i Vikersundbakken. Firma Archigeum kilka dni temu podpisała kontrakt z Czechami.

Modernizacja, którą ma zaprojektować firma Archigeum dotyczy całego kompleksu narciarskiego w Harrachovie. Polscy projektanci odpowiedzialni będą za skocznię dużą oraz mamucią. Dodatkowym elementem będzie zaplanowanie mniejszych skoczni narciarskich oraz tras biegowych.

Zobacz wideo Oto najbardziej pożądani piłkarze ekstraklasy. "Dawno nie było takiego talentu"

- Nasza pracownia wygrała konkurs na przeprojektowanie kompleksu w czeskim Harrachovie. Czesi od wielu lat podejmują starania, aby cały obiekt wraz z legendarną skocznią mamucią odbudować i przywrócić mu zasłużone miejsce wśród zimowych aren świata. W planach jest, aby skocznia mamucia stała się największą na świecie, o rozmiarze HS 250 - powiedział "Gazecie Pomorskiej" Przemysław Gawęda, architekt Archigeum. 

Polska firma stworzy projekt największej skoczni narciarskiej na świecie

Wspomniana przez architekta skocznia mamucia w Harrachovie jest nieczynna od 2014 roku. Ostatnimi zawodami na obiekcie zimowym w Czechach były w niepełnym wymiarze zorganizowane mistrzostwa świata

Kompleks skoczni narciarskich w Harrachovie posiadają punkty krytyczne 40 m (K40), 70 m (K70) i 90 m (K90). Obiekty wybudowano w latach 1978-1983, jednak od dłuższego czasu skocznia mamucia zalicza się do dwóch z sześciu obiektów o takim rozmiarze na świecie, które wyszły z użycia. Pozostałe cztery w Vikersund, Planicy, Kulm oraz Oberstdorfie przeszły gruntowny remont. 

Firma, która wygrała konkurs na sporządzenie projektu modernizacji, odpowiedzialna jest m.in. za przebudowę Średniej Krokwi. Przemysław Gawęda przyznał również, że Archigeum gości w komisjach Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.