Doping w skokach narciarskich? Pierwsza dyskwalifikacja od lat!

Federacja Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej w Rosji zawiesiła na 18 miesięcy skoczkinię narciarską Aleksandrę Kustową za naruszenie przepisów antydopingowych - poinformował w poniedziałek serwis prasowy Rosyjskiej Agencji Antydopingowej (RUSADA).

OpTo pierwsza od wielu lat dyskwalifikacja za złamanie przepisów antydopingowych w skokach narciarskich - ostatnio zdyskwalifikowani zostali Władysław Bojarincew i Dmitrij Ćwikliński, przyłapani w 2010 roku. 21-letnia zawodniczka została zawieszona za to, że nie dostarczała wymaganych informacji o swoim miejscu pobytu. To spowodowało trzykrotne pominięcie testów antydopingowych w ciągu 12 miesięcy. Jej 18-miesięczna dyskwalifikacja liczona jest od 27 listopada 2019 r.

Zobacz wideo Adam Małysz: W Lahti byłem potwornie zły. Nie wierzyłem w to, co robił Karl Geiger, że to taki fighter. Czułem, że inni coś mieli

– Już w sierpniu [2019 r.], kiedy to wszystko się stało, zdaliśmy sobie sprawę, że w tej sprawie istniały prawie zerowe szanse na złagodzenie kary, biorąc pod uwagę rozwój globalnej sfery antydopingowej – powiedział prezydent federacji Dmitrij Dubrowski, cytowany przez TASS. – Wiedzieliśmy wtedy, że lekkomyślność Aleksandry, delikatnie mówiąc, będzie ją bardzo dużo kosztowała – dodał.

Kustowa jest brązową medalistką mistrzostw Rosji w skokach narciarskich z 2015 roku. Jest także srebrną medalistką konkursu drużynowego juniorskiego czempionatu z 2015 roku. – Aleksandra stara się utrzymać swoją formę fizyczną – powiedział Dubrowski. – Nie skończyła ze sportem i wciąż ma perspektywy udziału w igrzyskach 2022 roku.

Więcej o sportach zimowych przeczytasz na sportsinwinter.pl.

Przeczytaj także:

Więcej o: