Sport.pl

Kamil Stoch i Dawid Kubacki mogą dużo stracić. Adam Małysz: "To skandal!". Lekarz polskiej kadry zwolniony ze szpitala

Lekarz reprezentacji Polski w skokach narciarskich Aleksander Winiarski został wyrzucony z Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu. Zwolnienie ordynatora może oznaczać sporo problemów dla polskich skoczków narciarskich. - Wiele razy nam pomagał (...) Wystarczy popatrzeć na liczbę kontuzji u nas i w innych drużynach - mówi w rozmowie ze Sport.pl Dawid Kubacki. - Zawsze kiedy zdarzyła się sytuacja wymagająca interwencji lekarza, stawał na wysokości zadania - dodaje Kamil Stoch.

Aleksander Winiarski od kilkunastu lat współpracuje z polskimi skoczkami narciarskimi. Z naszą kadrą pracował nawet przed zatrudnieniem w nowotarskim szpitalu. - Kiedy przychodziłem do pracy w tym szpitalu, wszyscy doskonale wiedzieli, jak wygląda sytuacja. To, że już pracowałem z kadrą skoczków, było dodatkowym atutem, bo to był duży splendor dla szpitala - powiedział Winiarski w rozmowie z Onet Sport.

I dodał: - Poproszono mnie [w lutym - przyp.red] o to, bym zrezygnował ze stanowiska, bo potrzebne jest ono dla kogoś innego. Odmówiłem. 31 marca dostałem jeszcze raz ultimatum. Mogłem zrezygnować i pozostać w szpitalu albo czekało na mnie wypowiedzenie z zarzutem... utrata zaufania. Nie zgodziłem się na degradację, bo ustąpienie ze stanowiska ordynatora taką by było. Utrata zaufania do Winiarskiego miała polegać na tym, że zbyt dużo czasu spędzał z polskimi skoczkami narciarskimi, choć dotychczas dostawał na to pozwolenie od dyrektorów szpitala. A jego placówka wręcz cieszyła się z prestiżu, jaką daje współpraca z kadrą skoczków.  - To wielki skandal! - mówi w rozmowie z Interią Adam Małysz. 

Nasi skoczkowie mogą na tym wiele stracić

Lekarz polskich skoczków prawdopodobnie zostanie z polską kadrą na kolejne sezony, ale problem jest inny. To właśnie Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu był głównym miejscem, w którym badania i zabiegi przechodzili polscy skoczkowie. To właśnie na rozwijanym przez Aleksandra Winiarskiego oddziale operację przeszedł Kamil Stoch, któremu przed inauguracją sezonu 2014/2015 odnowiła się kontuzja kostki. Polak musiał pauzować w pierwszej części sezonu, ale dzięki szybkiej reakcji  Stoch już w Wigilię oddał pierwsze skoki, a do Pucharu Świata wrócił na Turniej Czterech Skoczni. Cały sezon zdołał nawet zakończyć w czołowej dziesiątce sezonu. Podobnie było na początku pracy Stefana Horngachera, gdy po dalekich skokach Stoch zaczął odczuwać ból w kolanie. Od razu zdecydowano się na rezonans, który wykazał, że nie jest to nic poważnego.

Kamil Stoch i Dawid Kubacki komentują szokującą decyzję

- Ze swojej strony mogę tylko powiedzieć, że ja jako sportowiec i reprezentant kraju wtedy kiedy potrzebowałem opieki medycznej, to taką opiekę otrzymałem. Przebywając na zgrupowaniu lub zawodach bardzo ważne jest, aby był z nami ktoś taki, jak lekarz. Doktor Winiarski jeździ z naszą kadrą już bardzo długo i zawsze kiedy zdarzyła się sytuacja wymagająca interwencji lekarza, stawał na wysokości zadania - mówi w rozmowie ze Sport.pl Kamil Stoch.

Zobacz wideo Adam Małysz: W Lahti byłem potwornie zły. Nie wierzyłem w to, co robił Karl Geiger, że to taki fighter. Czułem, że inni coś mieli

Do sprawy odniósł się także Dawid Kubacki, który też często korzystał ze współpracy z Aleksander Winiarskim. - Niezbyt to przyjemna informacja dla doktora. Zwłaszcza że wiele razy nam pomagał. Skutecznie wywiązywał się z tej pracy. Wystarczy przecież popatrzeć na liczbę kontuzji u nas i w innych drużynach. Wiadomo, że jak doktor jeździł z nami, to potem to odpracowywał. To nie było tak, że jedzie z nami i nie przychodzi do pracy. Jeśli taki jest powód zwolnienia, to nie jest to nic miłego. I wydaje mi się, że nie było do tego podstaw. Sytuacja jest przykra też dla nas, bo nie wiem, jak nasza dalsza współpraca mogłaby wyglądać. Wiadomo, że doktor Winiarski też będzie musiał znaleźć jakąś pracę - dodał Dawid Kubacki w rozmowie z naszym portalem.

Polscy skoczkowie jako jedyni unikają kontuzji

Polscy skoczkowie to jedyna reprezentacja na świecie, w której przez ostatnie lata nie było żadnej poważnej kontuzji. To także efekt doskonale dobranego treningu i opieki medycznej, która polegała przede wszystkim na zapobieganiu, a nie leczeniu urazów. - Nie musieliśmy czekać na diagnostykę. Badania USG, prześwietlenia, rezonansy mieliśmy u doktora Winiarskiego zawsze błyskawicznie. To było dla nas wielkie, nieodzowne wsparcie i nikt nam nie powinien go odbierać - dodaje Adam Małysz w rozmowie z Interią.

- Generalanie jeśli chodzi o doktora, to zasada jest jedna. Najlepiej, żeby nie był potrzebny, bo to oznacza, że nie ma kontuzji. Doktor jest jednak bardzo ważny w momencie, jak coś się zaczyna dziać. Musi ocenić, czy to mikrouraz, czy może wpłynąć na coś więcej. Musimy wiedzieć, czy to jest coś niebezpiecznego i może się rozwinąć w przyszłości. Wtedy doktor mówi, że trzeba coś odpuścić lub wyłączyć, jakieś partie ciała z treningu - dodaje Kubacki.

Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Stefan Kraft 1613
  2 Karl Geiger 1495
  3 Dawid Kubacki 1131
  4 Ryoyu Kobayashi 1099
  5 Kamil Stoch 895
  6 Marius Lindvik 834
  7 Stephan Leyhe 828
  8 Daniel Andre Tande 695
  9 Peter Prevc 644
  10 Piotr Żyła 604
  37 Jakub Wolny 58
  43 Maciej Kot 37
  46 Stefan Hula 31
  51 Aleksander Zniszczoł 18
  61 Klemens Murańka 8

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Austria 4720
  2 Niemcy 4578
  3 Norwegia 3975
  4 Polska 3832
  5 Słowenia 3437
  6 Japonia 3123
  7 Szwajcaria 698
  8 Czechy 335
  9 Finlandia 229
  10 Rosja 155
  11 Bułgaria 48
  12 Kanada 20
  13 USA 14
  14 Estonia 11
  15 Kazachstan 9
  16 Włochy 0
  16 Korea 0
  16 Ukraina 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Dawid Kubacki 1131.6
  2 Marius Lindvik 1111
  3 Karl Geiger 1108.4
  4 Ryoyu Kobayashi 1096
  5 Stefan Kraft 1086
  6 Johann Andre Forfang 1051
  7 Domen Prevc 1050.9
  8 Peter Prevc 1048.8
  9 Daiki Ito 1039
  10 Stephan Leyhe 1037.5
  13 Kamil Stoch 1023.6
  14 Piotr Żyła 1016.7
  31 Maciej Kot 571.9
  35 Stefan Hula 506

  • Lider turnieju
Komentarze (32)
Kamil Stoch i Dawid Kubacki mogą dużo stracić. Adam Małysz: "To skandal!". Lekarz polskiej kadry zwolniony ze szpitala
Zaloguj się
 • edekzgienkiem

  Oceniono 11 razy 11

  To ten sam dyrektor co zwolnił pielęgniarkę za informowanie o sytuacji w szpitalu? Niejaki Marek Wierzba, pisior, czyli idiota?

 • Kazia Mali

  Oceniono 16 razy 10

  Stare pisowskie przysłowie mówi,, Murzyn zrobił swoje to Murzyn może odejść.. TO TAKA pisuaru miłość do bliźniego

 • xynat

  Oceniono 9 razy 9

  "Poproszono mnie [w lutym - przyp.red] o to, bym zrezygnował ze stanowiska, bo potrzebne jest ono dla kogoś innego." - to zdanie wszystko wyjaśnia. Zważywszy kto rządzi na Podhalu łatwo się domyśleć że rządzący powiatem (to powiaty finansują szpitale) chcieli na ciepłym stołku posadzić "swojego".

 • szabepio

  Oceniono 9 razy 9

  Wyrzucił go wasz ukochany pis..ale trzebia mieć honor zeby nie podawac im ręki...

 • Peter Anonymous

  Oceniono 6 razy 6

  Spokojnie jak na wojnie, Kaczyński z ziobrą, poukładają tak że nic nie będzie.

 • edza4

  Oceniono 5 razy 5

  Gdzie się pojawiają te brudne aż po łokcie łapy,wszędzie kończy się tak samo "Poproszono mnie [w lutym - przyp.red] o to, bym zrezygnował ze stanowiska, bo potrzebne jest ono dla kogoś innego" następną miernotę trzeba gdzieś zakotwiczyć,mafijne metody.

 • kot_dachowiec

  Oceniono 4 razy 4

  Zdecydował ten sam kre.tyn (nie znajduję łagodniejszego określenia), który zwolnił niedawno dyscyplinarnie położną za skargę na brak podstawowych środków ochrony przed koronawirusem dla personelu medycznego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX