Oficjalnie: Sezon PŚ w skokach zakończony! Kamil Stoch wygrał RAW AIR

W czwartek ze skutkiem natychmiastowym zakończył się Puchar Świata w skokach narciarskich. To efekt zakazów wprowadzonych przez norweski rząd! Oznacza to, że Stefan Kraft wygrał Puchar Świata, a Kamil Stoch został zwycięzcą turnieju RAW AIR.

Sytuacja związana z koronawirusem robi się w Europie dramatyczna. Norwegia jest krajem, w którym wirus rozprzestrzenia się w piekielnie szybkim tempie. Tylko w ostatnich 24 godzinach zdiagnozowano 229 nowych zakażeń. Oznacza to, że kraj jest w pierwszej trójce, jeśli chodzi o zachorowania na mieszkańca. Gorzej sytuacja wygląda tylko we Włoszech i Korei Południowej. W sumie w Norwegii odnotowano 629 przypadków, w tym 12 w samym Trondheim (stan na 12.03).

Zobacz wideo

W czwartek odbyło się spotkanie FIS-u z przedstawicielami drużyn w skokach narciarskich. Miały na nim zostać podjęte kluczowe decyzje dotyczące sezonu 2019/2020. Reprezentacje opowiedziały się za zakończeniem rywalizacji ze względu na strach przed zarażeniem. Ale FIS zdecydował, że ostateczny głos będą miały... władze lokalne. 

O godzinie 14 odbyło się wystąpienie premier Norwegii. Zamknęła ona wszystkie szkoły, przedszkola i uniwersytety. Dodatkowo odwołano wszystkie imprezy sportowe od godziny 18 w czwartek. Z kole ministerstwo sportu rekomendowało natychmiastowe odwołanie wszystkich imprez. Okazało się więc, że FIS nadal musiał podjąć decyzję sam... Bo czwartkowy konkurs miał sie zaczynać o godzinie 17. - Chcemy poinformować, że sezon 2019/2020 jest zakończony - powiedział jednak Walter Hofer.

Nie odbędą się także zaplanowane na przyszły weekend mistrzostwa świata w lotach. Słoweńcy zdecydowali się także na odwołanie alpejskiego Pucharu Świata w Kranjskiej Gorze, która jest główną bazą hotelową dla skoczków. A FIS zrzucił na nich odpowiedzialność decyzji także za skoki narciarskie. Decyzja w tej sprawie musiała być jednoznaczna.

Piekło w czasie Raw Air

Na Raw Air sytuacja zrobiła się bardzo napięta już w momencie, gdy dwóch Włochów zostało poddanych kwarantannie ze względu na podejrzenie koronawirusa. Członkowie drużyn i ekipy technicznej i mediów przebywali z nimi na co dzień. Podróżowali tymi samymi autokarami i spali w tych samych hotelach. Skoczkowie przyznawali, że po imprezie chcą po prostu bezpiecznie wrócić do domu. A według naszych informacji, z ust obecnych na imprezie coraz częściej padało sformułowanie, że "Raw Air stało się piekłem".

Przerwanie Pucharu Świata w tym momencie oznacza, że zwycięzca Kryształowej Kuli już oficjalnie został Stefan Kraft. A Kamil Stoch wygrał turniej Raw Air! Dla Polaka to już drugie zwycięstwo tego cyklu w karierze! 

Tak wygląda końcowa klasyfikacja generalna Raw Air:

  1. Kamil Stoch 1161.9
  2. Ryoyu Kobayashi 1154.5 -7.4
  3. Marius Lindvik 1154.3 -7.6
  4. Ziga Jelar 1151.9 -10.0
  5. Stephan Leyhe 1149.0 -12.9
  6. Robert Johansson 1140.6 -21.3
  7. Peter Prevc 1133.8 -28.1
  8. Stefan Kraft 1131.8 -30.1
  9. Timi Zajc 1109.8 -52.1
  10. Yukiya Sato 1098.6 -63.3
Więcej o: