Sport.pl

Klemens Murańka odpalił po jednym treningu. "Trudno się słucha, że jest zapaść"

Klemens Murańka, Aleksander Zniszczoł i Andrzej Stękała znaleźli się w składzie na konkursy Pucharu Świata w Sapporo. Zmienili zawodników kadry A, Stefana Hulę i Macieja Kota. Ten pierwszy pozostał tam po świetnym weekendzie Pucharu Kontynentalnego, podczas gdy w Polsce trwała dyskusja o kryzysie zaplecza kadry skoczków po słabym występie w Zakopanem. - Czasem trudno się słucha o tych chłopakach, że jest zapaść, bo ja mam całkowicie inne zdanie - mówił Sport.pl trener kadry B, Maciej Maciusiak.

Zmiennicy

Michal Doleżal zdecydował, że trzech jego zawodników zostanie zastąpionych przez trzech zawodników z kadry B Macieja Maciusiaka. W Pucharze Świata oprócz naszej najlepszej trójki wystąpią także: Klemens Murańka, Aleksander Zniszczoł i Andrzej Stękała. W Pucharze Kontynentalnym w Planicy pojawią się za to Maciej Kot i Stefan Hula z kadry A. Dojdzie także do małych roszad w sztabach szkoleniowych. Więcej o zmianach w poniższym wideo:

Decyzja zapadła jeszcze przed niedzielnym konkursem indywidualnym w Zakopanem, gdy w Sapporo dopiero zaczynał się dzień. - To była tylko decyzja personalna Michala Doleżala - powiedział Sport.pl Maciej Maciusiak, trener kadry B polskich skoczków. - Nic więcej mi nie przekazał. Chcę porozmawiać z Maćkiem i Stefanem, jest za mało czasu na duże zmiany. Celem pozostaje wyrównanie ich formy i jej stopniowe podnoszenie - zaznaczył. 

Klimek odpalił po... jednym treningu

Formą na Pucharze Kontynentalnym zaimponował Klemens Murańka, który wygrał niedzielne zawody, a w sobotę był drugi. Po sukcesach na Okurayamie docenili go nawet tamtejsi fani skoków. W nagrodę od trenera Doleżala skoczek pozostał w Japonii na zawody Pucharu Świata i ma tam zorganizowane treningi. - Oddawał próby z niskiej belki, a naprawdę dobrze sobie radził. W jego skokach jeszcze można coś ulepszyć, ale są dość optymalne. Popełniał tylko drobne błędy. Prezentuje się najlepiej w tym sezonie i lepiej niż latem - zapewniał Maciusiak. 

- Klimek zaskoczył mnie, że zrobił tak duży postęp po tylko jednym treningu w Zakopanem. Przyjechał z fajnym nastawieniem, a wtedy od razu widać, że można skakać nawet dwa poziomy lepiej - wyjaśniał szkoleniowiec, który potwierdził, że bardzo ważnym aspektem u Murańki jest jego psychika. - Błędy techniczne zazwyczaj wiążą się z tym, jak podchodzi do skoków. Jeśli za bardzo chce, to nie zawsze wychodzi i może było w nim trochę za dużo nerwowości. To bardzo ambitny zawodnik i latem trenował mocno, żeby osiągać sukcesy. To powinno w końcu zaprocentować i myślę, że powalczy o coś więcej w Sapporo - ocenił. 

Stękała lepszy od Murańki?

Andrzej Stękała świetnie prezentował się we wcześniejszych zawodach Pucharu Kontynentalnego, choć jego forma nieco bardziej faluje. Potrafił być blisko podium, żeby dzień później skakać o poziom gorzej. - Podczas treningu w Zakopanem przed Pucharem Świata i naszym wyjazdem do Sapporo, był lepszy od Klimka. W zawodach na Wielkiej Krokwi nie dopisały mu warunki i też nie dał z siebie wszystkiego. Był trochę załamany, bo wiedział, że jego forma pozwoliłaby mu walczyć o "trzydziestkę" PŚ - przyznał Maciusiak. 

- Nasi dwaj juniorzy mają jeszcze trochę problemów, ale czwórka: Andrzej, Olek, Klimek i Paweł radzi sobie całkiem dobrze - mówił o formie kadry B jej trener. - To jeszcze nie szczyt ich możliwości, ale będziemy pracować nad tym, żeby te najlepsze skoki prezentować w zawodach - zapewnił. 

Walka o pozostanie w PŚ

Kadra B i forma polskiego zaplecza stała się bardzo ważnym i trudnym tematem dla środowiska skoków narciarskich w naszym kraju. Dużo mówiło się w mediach, sporo tłumaczyli także członkowie kadry. A jak reaguje na to Maciej Maciusiak? - Nie czytam komentarzy. Czasem trudno się słucha o tych chłopakach, że jest zapaść, bo ja mam całkowicie inne zdanie. Pokazywali, że stać ich na dobre skoki i po dwóch ostatnich weekendach w Pucharze Kontynentalnym wygląda to nieźle. Nie wyszedł nam jeden konkurs w Klingenthal i za niego możemy przyjąć słowa krytyki. Nie pomagały warunki, ale przede wszystkim skoki nie wyglądały najlepiej. Chłopaki potrafili się pozbierać z tygodnia na tydzień i to cieszy - wskazywał. 

- Powołania na zawody PŚ to musi być dla nich bodziec - przekonuje 37-latek. - Jadą już w trójkę i będą walczyć, żeby zostać tam jak najdłużej. Cel to skakać jak najlepiej. Tak, żeby każdy był zadowolony. Nie stawiam żadnych progów wynikowych, bo każdy ma do zrobienia coś technicznego, o czym wie. 

Nie jesteśmy jak inni

Jaki jest największy problem polskich skoków? Według Maciusiaka jest za mało zawodników na dobrym poziomie. Nie jesteśmy zatem, jak Austria, Norwegia, Niemcy, czy teraz Japonia. Dzieci garną się do uprawiania tego sportu, ale do kategorii seniora, czy juniora przebija się ich niewielu. - Trzeba nadążyć trenować, bo w wieku 20 lat teraz nikt już za darmo nie będzie tego robił - zakończył Maciusiak. 

Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Karl Geiger 886
  2 Stefan Kraft 803
  3 Ryoyu Kobayashi 795
  4 Dawid Kubacki 764
  5 Marius Lindvik 545
  6 Kamil Stoch 474
  7 Daniel Andre Tande 447
  8 Philipp Aschenwald 414
  9 Peter Prevc 395
  9 Johann Andre Forfang 395
  14 Piotr Żyła 322
  36 Maciej Kot 37
  39 Stefan Hula 31
  42 Jakub Wolny 22
  61 Klemens Murańka 4

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Austria 2796
  2 Norwegia 2407
  3 Polska 2354
  4 Niemcy 2192
  5 Japonia 2008
  6 Słowenia 1740
  7 Szwajcaria 507
  8 Czechy 130
  9 Rosja 124
  10 Finlandia 85
  11 Kanada 15
  12 Bułgaria 14
  12 USA 14
  14 Kazachstan 9
  15 Korea 0
  15 Włochy 0
  15 Estonia 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Dawid Kubacki 1131.6
  2 Marius Lindvik 1111
  3 Karl Geiger 1108.4
  4 Ryoyu Kobayashi 1096
  5 Stefan Kraft 1086
  6 Johann Andre Forfang 1051
  7 Domen Prevc 1050.9
  8 Peter Prevc 1048.8
  9 Daiki Ito 1039
  10 Stephan Leyhe 1037.5
  13 Kamil Stoch 1023.6
  14 Piotr Żyła 1016.7
  31 Maciej Kot 571.9
  35 Stefan Hula 506

  • Lider turnieju
Komentarze (26)
Klemens Murańka odpalił po jednym treningu. "Trudno się słucha, że jest zapaść"
Zaloguj się
 • juha

  Oceniono 7 razy 3

  Odpalił to chyba za mocno powiedziane. Czołówka PK to typowo 25-35 miejsce w konkursie PŚ. Zobaczymy co będzie w konkursie z prawdziwego zdarzenia.

 • boromir195419

  Oceniono 6 razy 2

  Kadra'' B'' TO WIELKIEsłowo , to raptem kilku zawodników w połowiw nieco podstarzałych. CIĄGLE PRÓBUJE SIĘ ICH '' NAPRAWIAĆ'' To bzdura że uczy się ich skakać bo ... oni umieją a np. Klimek nie raz pokazał że potrafi skakać fantastycznie . Po prostu zgubili to ''coś''co pozwalało im na dalekie skoki , podobnie jest z wielu skoczkami światowej klasy / Ahonen , Freitag , Prevc Schlizenchauer itp. To niezwykle trudne . Szukają , szukają i ...... znależć nie mogą Znam tylko dwóch genialnych skoczków którzy to ''coś''wielokrotnie gubili ale ... ZAWSZE potrafili ''to'' odnależć . To już nasz legendarny i najlepszy w historii skoczek Adam Małysz i jego utytułowany następca Kamil Stoch. Kiedy wszyscy myśleli że to już koniec ich wspaniałych karier a hejterzy zaczynali sobie używać to oni powstawali jak'' Fenix Z popiołów'' by znowu cieszyć nas swymi zwycięstwami .

 • janadamf

  Oceniono 1 raz 1

  Szkoda tylko, ze to wszystko na co Muranke stac w tym sezonie. Jeden przyzwoity skok na trening to chyba ciut za malo panie Dolezal?

 • tekameka

  Oceniono 5 razy 1

  "Na zgrupowaniu kadry skoczków" cz.I

  Dzisiaj na treningu
  Będziem ćwiczyć loty
  A ty Adam nie rób
  Z trenera idioty

  Pewnie Ci puchary
  Przewróciły w głowie
  Farta miałeś chłopcze!
  Każdy Ci to powie

  Tylko tu zawadzasz
  Stojąc między nami
  Lepiej przynieś litra
  I worek z winami

  Toniu!Mój skarbeńku!
  O!!Jaka fryzura!
  W tym tygodniu trzecia?
  W sumie będzie która?

  Machnę chorągiewką
  To się puszczaj deski
  Przestań pić to wino
  Już poniżej kreski!

  Oj,nic się nie stało
  To tylko połówka
  Gdzie się Toniu patrzysz
  Tam jest Gubałówka

  No to teraz Toniu
  Pokaż tatusiowi!
  -Ale mnie dziś boli
  Coś w kolanie mrowi

  Cisza mi tu zaraz
  Co za głupie śmiechy?!
  Syneczku mój drogi
  Śmiało!Gaz do 'dechy'!

  I widzisz jak ładnie
  Nawet nie bolało
  Co jest do cholery?!
  Co się z nartą stało?

  Adam!Chodź tu zaraz!
  Bojowe zadanie
  Tonia nartę przynieś
  Bo jak nie to lanie!

  Kiedy Małysz wrócił
  Spocone tarł skronie,
  Narta była blisko
  Lecz po czeskiej stronie
  /za Pablo/

 • beku72

  0

  Jedna odpałka wiosny nie czyni.

 • malkontent58

  Oceniono 2 razy 0

  Trenerzy dajcie tym samym chłopakom szansę i pewność występu w 4-6 kolejnych konkursach, a nie po jednym skoku kwalifikacji wypad do kadry B. Czas skończyć z presją na dobre wyniki(choć one są ważne i miłe), bo obudzimy się z ręką "w nocniku"( a Żyła, Stoch, Hula to już nie juniorzy)...i znów trzeba będzie czekać 10-15 lat na dobrych lub bardzo dobrych skoczków

 • kolapsgrawitacyjny

  Oceniono 2 razy 0

  Pisałem kilka dni temu, że brak występów skoczków z kadry B w kadrze A to może być też pozasportowa sprawa. Każdy związek ma swoje koterie, interesy itp. Przykładem niechaj będzie skoczek Ziobro (to co mówił po zakończeniu kariery). Cieszę się, że trener z Czech zadecydował wreszcie jak boss:) Jestem z miasta gdzie speedway jest religią. I stąd pochodzi kilku mistrzów. Zasada zawsze jest ta sama - jeśli młody zawodnik nie otrzaska się z najlepszymi a jeździć będzie w niższych ligach jego forma nie wystrzeli. To chyba tyczy się każdego sportu zespołowego. Tak naprawdę Murańka, któremu zarzuca się tu wieczne oczekiwanie na talent nie miał jakiejś systematyczniejszej przygody z najlepszymi. Może teraz to się zmieni nawet gdyby wyniki były z początku analogicznie do zawodników odstawionych obecnie do kadry B. Powodzenia dla nowych kadrowiczów Pucharu Świata! :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX