Sport.pl

Oni uratują polskie skoki. "Są naszą największą szansą na przyszłość"

Jan Habdas i Adam Niżnik mają odpowiednio szesnaście i siedemnaście lat. Właśnie skończyli starty na Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży w Lozannie, gdzie temu drugiemu udało się zająć siódme miejsce i pojedzie na zawody Pucharu Świata w Zakopanem. Wraz z Habdasem są określani jako nadzieje polskich skoków. - Regularnie poprawiają swoje wyniki. Są młodzi, ale uważamy ich za naszą największą szansę na przyszłość - mówi Sport.pl trener kadry juniorów, Wojciech Topór.

W ostatnich dniach dużo mówi się o kryzysie zaplecza polskich skoków narciarskich. Problem istnieje, ale nikt nie podejmuje się tematu tych, którzy faktycznie mogą się stać zastępcami naszych najbardziej utytułowanych zawodników, a wymienia nazwiska, które kibice słyszą już od paru lat.

Adam Małysz komentuje formę Kubackiego. "Jego skoki są wyśmienite"

Zobacz wideo

Janek i Adam

Jan Habdas był już często porównywany do Kamila Stocha i Adama Małysza. Ma mieć podobną skalę talentu, a Apoloniusz Tajner dla sport.onet.pl przekonywał, że inni elementów, które on już wykorzystuje w swoich skokach, uczą się latami. W wieku dwunastu lat po sukcesach w LOTOS Cup został wyróżniony przez legendarnego Hannu Lepistoe. W 2017 roku w Lahti odbywały się mistrzostwa świata i fiński trener wraz ze swoim klubem Lahti Ski Club przyznali mu symboliczną nagrodę – 100 euro. Wybrali zawodnika wyróżniającego się spośród innych, mającego ich zdaniem największy talent. - Od małego widziałem się stojącego gdzieś na podium. Marzę o wyjeździe na igrzyska – mówił Sport.pl Habdas, który w sierpniu na skoczni w Wiśle-Malince wywalczył swoje pierwsze punkty Letniego Pucharu Kontynentalnego. Więcej ma w cyklu FIS Cup, w którym na co dzień startuje.

Tam tuż za podium klasyfikacji generalnej obecnego sezonu jest Adam Niżnik. Mieszkaniec Zakopanego, fan FC Barcelony i pechowiec, którego rozwój mogła zatrzymać groźna kontuzja. Trzy lata temu nie mógł trenować ze względu na przesunięcie się dysku w kręgosłupie. - Wywierał tak duży nacisk na jego nerwy, że potrzebna była przerwa w skakaniu – mówił dla sport.onet.pl Andrzej Gąsienica, trener kadry Tatrzańskiego Związku Narciarskiego. Maciej Maciusiak, szkoleniowiec narodowej kadry B nazywał go „perełeczką”, na którą trzeba uważać. Niżnik zebrał już sporo doświadczenia – wystąpił w konkursie drużynowym mistrzostw świata juniorów w Lahti w styczniu zeszłego roku, gdzie wraz z kolegami zajął szóste miejsce. W listopadzie debiutował w kwalifikacjach do zawodów Pucharu Świata w Wiśle, przez które jednak nie przebrnął.

Przetarcie w Lozannie

W zeszły czwartek w Polskim Komitecie Olimpijskim Niżnik i Habdas pojawili się na pierwszym w swoim życiu ślubowaniu olimpijskim. Co prawda, przed Zimowym Igrzyskami Olimpijskimi Młodzieży w Lozannie, a nie tymi prawdziwymi, ale potraktowali je jako świetne przetarcie przed spełnianiem swoich marzeń. - Do każdych zawodów trzeba podejść tak samo: z uśmiechem na twarzy i walką. Starać się tak samo na mistrzostwach świata juniorów oraz młodzieżowych igrzyskach, jak na krajowym LOTOS Cupie – opisywał Adam Niżnik. - To dla mnie wielkie wyróżnienie, że pojadę na wydarzenie, które praktycznie nie różni się od tych właściwych igrzysk, ale chcę walczyć i pokazywać się z najlepszej strony cały czas – przekonywał młody zawodnik.

- To nie przypadek, że do reprezentowania Polski wybraliśmy akurat tych dwóch zawodników – przyznał trener kadry juniorów, Wojciech Topór. - Oczywiście żałujemy, że nie mogło ich być więcej, ale takie obostrzenia ma każdy kraj. A Janka i Adama uważamy za naszą największą szansę na przyszłość. Nie zgodzę się, że w Polsce nie ma zaplecza w skokach narciarskich. Z mojego punktu widzenia wśród juniorów, zawodnicy po prostu muszą dorosnąć. Rozwijają się, a wielu z nich po raz pierwszy zapunktowało w FIS Cupie. Do tego inni regularnie poprawiają swoje wyniki na innych szczeblach – wskazywał szkoleniowiec. W Lozannie Niżnikowi udało się zająć siódme miejsce w rywalizacji na normalnym obiekcie, co zaowocowało powołaniem przez Michala Doleżala na zawody Pucharu Świata w Zakopanem. Nieco mniej doświadczony Habdas był dwudziesty trzeci i w tym samym czasie będzie rywalizował o kolejne punkty w cyklu FIS Cup podczas zawodów w niemieckim Rastbuechl.

Celem mistrzostwa świata juniorów

Igrzyska w Lozannie pokazały młodym skoczkom kawałek seniorskiego świata sportu, do którego dążą. Jednak ich cele pozostają juniorskie. - Dążymy do jak najlepszej dyspozycji na mistrzostwa świata w Oberwiesenthal – potwierdził Topór. - Mamy jeszcze parę niewiadomych, co do składu, który tam pojedzie, ale musimy wybrać piątkę zawodników w najlepszej formie. Już w zeszłym roku trochę źle czułem się, gdy zamiast mojego kadrowicza, musiałem powołać kogoś spoza niej, bo był po prostu lepszy. Podjąłem tę trudną decyzję i wiem, że jeśli teraz będzie podobnie, zrobię tak samo – zapowiedział trener.

W Niemczech podopieczni Topora będą chcieli nawiązać do wcześniejszych polskich sukcesów podczas MŚJ. W marcu powalczą o pierwsze medale dla naszego kraju od sześciu lat, gdy z Predazzo udało się przywieźć dwa złote krążki. Polacy triumfowali w drużynie, a indywidualnie najlepszym okazał się Jakub Wolny. Za rok juniorski czempionat zawita do Polski, a skoczkowie będą rywalizować na obecnie modernizowanej Średniej Krokwi w Zakopanem. Wtedy okaże się, jak duży potencjał faktycznie tkwi w zawodnikach, którym wróży się wielką przyszłość w kolejnych latach startów. Jeśli wykorzystają swój potencjał, bicie na alarm w polskich skokach może być niepotrzebne. Jednak na słowa warto na razie uważać. Obecnie tym opisującym Niżnika i Habdasa, a także resztę juniorów powinna być „nadzieja”.

Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Stefan Kraft 1613
  2 Karl Geiger 1495
  3 Dawid Kubacki 1131
  4 Ryoyu Kobayashi 1099
  5 Kamil Stoch 895
  6 Marius Lindvik 834
  7 Stephan Leyhe 828
  8 Daniel Andre Tande 695
  9 Peter Prevc 644
  10 Piotr Żyła 604
  37 Jakub Wolny 58
  43 Maciej Kot 37
  46 Stefan Hula 31
  51 Aleksander Zniszczoł 18
  61 Klemens Murańka 8

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Austria 4720
  2 Niemcy 4578
  3 Norwegia 3975
  4 Polska 3832
  5 Słowenia 3437
  6 Japonia 3123
  7 Szwajcaria 698
  8 Czechy 335
  9 Finlandia 229
  10 Rosja 155
  11 Bułgaria 48
  12 Kanada 20
  13 USA 14
  14 Estonia 11
  15 Kazachstan 9
  16 Włochy 0
  16 Korea 0
  16 Ukraina 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Dawid Kubacki 1131.6
  2 Marius Lindvik 1111
  3 Karl Geiger 1108.4
  4 Ryoyu Kobayashi 1096
  5 Stefan Kraft 1086
  6 Johann Andre Forfang 1051
  7 Domen Prevc 1050.9
  8 Peter Prevc 1048.8
  9 Daiki Ito 1039
  10 Stephan Leyhe 1037.5
  13 Kamil Stoch 1023.6
  14 Piotr Żyła 1016.7
  31 Maciej Kot 571.9
  35 Stefan Hula 506

  • Lider turnieju
Komentarze (18)
Oni uratują polskie skoki. "Są naszą największą szansą na przyszłość"
Zaloguj się
 • pedro.666

  Oceniono 9 razy 5

  Taaa, Murańka już chyba ze 4 razy zdobył Puchar Świata i ze 3 olimpijskie medale? A może i więcej, przecież jak miał 13 lat i latał 130 metrów, to teraz musi chyba ze 250, co nie? Pytam, bo nie wiem, żyję poza Matrixem...

 • spectator_zm

  Oceniono 3 razy 3

  Dwóch młodych rokujących chłopaków i to ma być recepta na świetlaną przyszłość? Takich chłopaków powinno być kilkudziesięciu! A wtedy byłaby nadzieja, ze kilku z nich przebije się do poważnego wyczynowego skakania. Tych dwóch za rok, dwa może już nie być. Kontuzja, zmiana parametrów fizycznych w procesie dorastania i po nadziejach. Tak było z Murańką i wieloma innymi obiecującymi juniorami. Potrzebny jest system, regularny proces szkolenia, a nie czekanie na objawienie i cuda, które wcale nie muszą się zdarzyć...

 • hotdog72

  Oceniono 2 razy 2

  Morgenstern 16 lat i perwsze zwyciestwo w PS.
  Schlierenzauer 17 i byl juz MS w lotach narciarskich
  tam to byla talenteria .

 • kinio101

  Oceniono 4 razy 2

  Polskie skoki uratują Tomisław "Tonio" Tajner i Wojciech Tajner.

 • salsolo.4

  Oceniono 1 raz 1

  " pojedzie na zawody Pucharu Świata w Zakopanem" - stan na godz. 14.47 (publikacja artykułu).
  Właśnie wrócił (odpadł w kwalifikacjach) - stan na godz 18.00.

 • cxubmsqq1

  Oceniono 1 raz 1

  Zalosna jest ta megalomania redaktora/polskich 'specow'.

  Na 36 zawodnikow Polacy zajeli miejsce 7 oraz 23! 'NADZIEJA'!!! Wsrod dziewczat Polki zajely miejsce 26 oraz 33, czyli ... ostatnie...

 • dar61

  0

  ku 666:
  Tak, pamiętam. Wtedy jeszcze Klimuś był wiotki i miał inną motorykę i masę mięśniową.
  Zapominata, Kumy, że przestawianie się ze skoków z ciałem dziecka na skoki z męską, dorosłą muskulaturą, nawykami, środkiem ciężkości - a w przypadku Pana Klemensa i na inny, chory dziś wzrok i inne, mniej kozackie podejście do skoków już kilkukrotnie (?) dzieciatego ojca JEST INNE.
  Wymaga czasu, treningów, treningów, treningów - śniegu/ skoczni, śniegu/ skoczni , śniegu/ skoczni i PIENIĘDZY.
  Na jw. i na RODZINĘ, w jaką obrasta nasz eksmłodzieniaszek i ekspanna.
  Juniorzy, seniorzy i kadra dziecięca w Alpach i Skandynawii (Japonii, Kazachstanie i CHINACH!) ma co najmniej skocznie i śnieg tuż za domem - i NIE MUSI daleko po nie peregrynować na pół Europy.
  Co znaczy nie móc do woli skakać i tracić formę widać np. po większości Polaków i np. po młodszym Kobajaśim.

 • dar61

  0

  A jednak się tam jakoś kręci...
  Gdybyż tak i u dziewcząt.
  Gdybyż i tak w Sudetach (i polskiej Szwajcarii)...

  ****
  '...Co prawda, przed Zimowym...' [PRZECINKOZA]
  >>> ...Co prawda przed... [BEZ PRZECINKA]

  '...Z mojego punktu widzenia wśród juniorów, zawodnicy po prostu muszą...' [PRZECINKOZA]
  >>> ...juniorów zawodnicy... [BEZ PRZECINKA]

  '... jeszcze parę niewiadomych, co do składu...' [PRZECINKOZA]
  >>> ...niewiadomych co do... [BEZ PRZECINKA]

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX